| |

Tredemølle – Guide og anbefalinger 2026

Tredemølle-guide med anbefalte modeller

Pulssonen støttes av sine lesere. Når du kjøper noe gjennom lenker på denne nettsiden, får Pulssonen en provisjon av salget uten at du betaler noe ekstra. Les mer her.

Hvilken tredemølle er best? Hvor kraftig bør den være, og hva skiller en mølle til 13 000 kr fra en til 40 000 kr? Her får du anbefalinger i tre kategorier (premium, budsjett og gåmølle) og det viktigste du må vurdere før du kjøper.

Mine favoritter – kort oppsummert

Vil du raskt videre, er dette de fem tryggeste startpunktene i guiden, fra beste allround og beste motbakkemølle til beste budsjettkjøp og beste gåmølle.

Kort valg: hvilken tredemølle bør du kjøpe?

  • Tryggeste totalvalg: SOLE F85 ENT hvis du vil ha kraft, stor skjerm, god demping og negativ stigning.
  • Mest for pengene i premiumklassen: SOLE F65 hvis du vil ha solid mølle uten å betale for stor skjerm.
  • Best på budsjett: ProForm Carbon TLX hvis du vil holde prisen nede, men fortsatt ha en ordentlig løpemølle.
  • Best for bratte motbakker: NordicTrack X24 hvis stigning og iFit er viktigere enn sammenlegging.
  • Best til kontor og gange: WalkingPad X23 hvis du vil ha en kompakt gåmølle som også tåler lett løping..

Før du kjøper: Du bør måle gulvplass og takhøyde, undersøke butikkens vilkår for levering og retur, og vurdere hvor viktig skjerm og abonnement er for deg. Da blir det enklere å velge en mølle som passer både rommet og treningen din.

Der jeg har testet modellen selv, lenker jeg til den fulle testen. For øvrige modeller bygger vurderingene på erfaring fra treningsbransjen, spesifikasjoner, konstruksjon, brukervurderinger og hva som faktisk skiller en god tredemølle fra en svak.

NB: Prisene oppdateres jevnlig, men feil kan forekomme. Klikk deg alltid inn på modellen for nøyaktig pris.

Innhold

Les også: Lamelltredemølle – Guide og anbefalinger til kurvet tredemølle for HYROX og intervaller


Tredemølle-velger

Tredemølle-velgeren lar deg filtrere og sortere 26 modeller etter pris, motor, løpebånd og mer. Velgeren viser laveste oppgitte pris hos butikkene som er lenket til. Prisene kan endres, og du bør sjekke lagerstatus og eventuell frakt hos butikken. Trykk på butikk-knappen for å se produktet hos forhandleren. Handler du via provisjonslenkene, støtter du samtidig Pulssonen uten at det koster deg noe ekstra. Knappene til Sportsmaster gir ingen provisjon. For de to Sportsmaster-modellene viser velgerens maksvekt oppgitt maks løpevekt ved 12 km/t.

Kategori (velg én eller flere)
Veil. pris
Merke
Må ha (snevrer inn)
Minstekrav (for løpere og tyngre brukere)
Sortér etter

Viser 26 av 26 møller

SOLE F85 ENT
PremiumSOLE F85 ENTZwift, Kinomap, SOLE+Les omtalen · Les artikkelen
4 HK
152 × 56 cm
22 km/t
−6 til 15 %
145 / 150 kg
32 999 krSjekk pris
NordicTrack X24
PremiumNordicTrack X24iFitLes omtalen · Les artikkelen
4,25 HK DC
152 × 56 cm
19 km/t
−6 til 40 %
201,8 / 150 kg
NordicTrack Commercial 2450
PremiumNordicTrack Commercial 2450iFitLes omtalen · Les artikkelen
4,25 HK DC
152 × 56 cm
22 km/t
−3 til 12 %
138 / 135 kg
SOLE F80 ENT
PremiumSOLE F80 ENTZwift, Kinomap, SOLE+Les omtalen · Les artikkelen
3,5 HK
152 × 56 cm
20 km/t
0–15 %
123 / 150 kg
NordicTrack Commercial 1750
PremiumNordicTrack Commercial 1750iFitLes omtalen · Les artikkelen
4,25 HK DC
152 × 55 cm
20 km/t
−3 til 12 %
141 / 182 kg
Abilica Elite T 900
PremiumAbilica Elite T 900Zwift, KinomapLes omtalen · Les artikkelen
2 HK AC
155 × 56 cm
22 km/t
15 nivåer
167 / 150 kg
SOLE F85
PremiumSOLE F85Zwift, KinomapLes omtalen · Les artikkelen
4 HK DC
152 × 56 cm
22 km/t
0–15 % (15 nivåer)
129 / 150 kg
SOLE F65
PremiumSOLE F65Zwift, Kinomap, SOLE+Les omtalen · Les artikkelen
3 HK
152 × 56 cm
20 km/t
0–15 %
119 / 150 kg
Abilica Premium Mill 90
PremiumAbilica Premium Mill 90Zwift, Kinomap, AnyRunLes omtalen · Les artikkelen
2 HK AC
155 × 56 cm
22 km/t
9 % (15 nivåer)
164 / 150 kg
Master Fitness T95
PremiumMaster Fitness T95Zwift, KinomapLes omtalen
3 HK AC
160 × 60 cm
22 km/t
−3 til 15 %
173 / 180 kg
25 990 krSe hos Maxa
SOLE F63
PremiumSOLE F63Zwift, Kinomap, SOLE+Les omtalen · Les artikkelen
3 HK DC
152 × 51 cm
20 km/t
0–15 %
105 / 147 kg
Sportsmaster T85
PremiumSportsmaster T85Ingen Bluetooth / appstøtteLes omtalen
2 HK AC
147 × 50 cm
22 km/t
0–12 %
124 / 110 kg
NordicTrack T Series 16
PremiumNordicTrack T Series 16iFitLes omtalen · Les artikkelen
3,6 HK DC
152 × 51 cm
20 km/t
0–12 %
113 / 148 kg
NordicTrack T Series 10
PremiumNordicTrack T Series 10iFitLes omtalen · Les artikkelen
3 HK DC
152 × 51 cm
20 km/t
0–12 %
113 / 148 kg
ProForm Carbon TLX
BudsjettProForm Carbon TLXiFitLes omtalen · Les artikkelen
3 HK
150 × 51 cm
19 km/t
0–12 %
96 / 110 kg
Sportsmaster T48 BT
BudsjettSportsmaster T48 BTZwift, KinomapLes omtalen
1,5 HK AC
152.4 × 55.8 cm
20 km/t
0–15 %
130 / 100 kg
Masterfit TP 200
BudsjettMasterfit TP 200Zwift, Kinomap, iConsole+Les omtalen · Les artikkelen
2,5 HK DC
150 × 50 cm
20 km/t
0–12 % (15 nivåer)
88 / 125 kg
Abilica TM 45 BT
BudsjettAbilica TM 45 BTZwift, Kinomap, iConsole+Les omtalen · Les artikkelen
2,5 HK DC
155 × 52 cm
22 km/t
0–11,7 % (15 nivåer)
91,5 / 125 kg
Abilica Mill 30
BudsjettAbilica Mill 30Zwift, Kinomap, iConsole+Les omtalen
2,5 HK DC
150 × 50 cm
19 km/t
0–9 % (12 nivåer)
71 / 125 kg
Masterfit 195
BudsjettMasterfit 195Zwift, Kinomap, FitShowLes omtalen
2 HK DC
140 × 50 cm
18 km/t
0–8,5 % (18 nivåer)
75 / 130 kg
Master Fitness T25X
BudsjettMaster Fitness T25XZwiftLes omtalen
2,5 HK DC
140 × 51 cm
20 km/t
0–15 %
88 / 130 kg
11 990 krSe hos Maxa
WalkingPad Y16 AI Performance
GåmølleWalkingPad Y16 AI PerformanceKS FitLes omtalen · Les artikkelen
2,5 HK (børsteløs)
130 × 50 cm
16 km/t
0–14 %
69 / 136 kg
WalkingPad X23
GåmølleWalkingPad X23Les omtalen · Les artikkelen
1,36 HK
132 × 50 cm
16 km/t
–
46 / 136 kg
Abilica Walkpad 20
GåmølleAbilica Walkpad 20Zwift, Kinomap, FitShowLes omtalen · Les artikkelen
1,25 HK
120 × 42 cm
12 km/t
–
36 / 100 kg
WalkingPad G1
GåmølleWalkingPad G1Les omtalen · Les artikkelen
1 HK (børsteløs)
121 × 46 cm
12 km/t
–
38 / 110 kg
Gymstick WalkingPad Pro
GåmølleGymstick WalkingPad ProEgen app og fjernkontrollLes omtalen
1,25 HK
120 × 44 cm
10 km/t
–
33 / 110 kg
6 790 krSe hos Maxa

Pulssonen får provisjon ved kjøp via lenkene – uten ekstra kostnad for deg. Veiledende priser: klikk deg alltid inn på modellen for dagens pris.

Pulssonen får provisjon ved kjøp via enkelte av lenkene, uten ekstra kostnad for deg. Lenkene til Sportsmaster gir ingen provisjon. Velgeren viser laveste oppgitte butikkpris; sjekk butikken for gjeldende pris og lagerstatus.


Beste tredemølle – Premium

Møllene i denne klassen koster vanligvis fra rundt 25 000 kr og oppover, men tilbud kan gjøre flere av dem rimeligere. Til gjengjeld får du kraftigere motor, høyere egenvekt (som gir stabilitet), større løpeflate og bedre demping. Er du over 80 kg, løper intervaller, eller bruker møllen mange timer i uka, er det her du bør lete.

1. SOLE F85 ENT – beste allround

  • Veil. pris: 39 999 kr / Tilbud: 32 999 kr
  • Motor: 4 HK (kontinuerlig)
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 1–22 km/t
  • Stigning: −6 til 15 %
  • Egenvekt: 145 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, SOLE+ (les mer)
SOLE F85 ENT tredemølle

SOLE F85 ENT

Veil. pris: 39 999 kr/Tilbud: 32 999 kr

SOLE F85 ENT er møllen jeg selv bruker, og den jeg anbefaler flest. Det er først og fremst løpsfølelsen som gjør den til en favoritt. Den solide Z-rammen i stål og det tunge svinghjulet gir en stabilitet og jevnhet du ellers må på studio for å finne. Møllen står som støpt selv når jeg kjører intervaller på full fart, og 4 HK-motoren akselererer raskt nok til at fartsendringene i en intervalløkt skjer når du trykker. Cushion Flex-dempingen tar av for belastningen uten å føles svampete, noe som gjør at beina tåler mer mølletid enn ute på asfalten.

Den romslige løpeflaten merkes særlig når farten øker, eller når du begynner å bli sliten og ikke holder deg like presist midt på båndet. I testen opplevde jeg dempingen som fastere enn på NordicTrack, men uten at møllen ble ubehagelig hard. Det er en kombinasjon som passer godt når du vil veksle mellom rolige turer og raske intervaller.

Den 15,6-tommers touchskjermen gir god plass til både underholdning og treningsinnhold: YouTube, Netflix og treningsappene ligger innebygd, og skjermen kan tiltes slik at vinkelen stemmer enten du går eller løper. Stigningsområdet fra −6 til 15 % er også verdt å trekke frem. Den negative stigningen lar deg trene nedoverbakkeløping, og det er gull for deg som forbereder deg til terrengløp med lange nedstigninger. Dette er en funksjon få hjemmemøller tilbyr. Til tross for størrelsen kan F85 ENT også foldes opp, og det hydrauliske systemet gjør at båndet senker seg kontrollert ned igjen.

Betjeningen er også gjennomtenkt, med mulighet til å justere fart og stigning via skjermen, hurtigtastene eller knappene på håndtakene. Nettbrettholderen over skjermen gir deg dessuten mulighet til å bruke eget nettbrett, og ladeflaten og oppbevaringsrommene gjør det enklere å ha telefon og småting tilgjengelig. Sammenleggingen frigjør gulvplass, men med 145 kg egenvekt bør F85 ENT likevel få en fast plass.

Etter lang tids bruk har jeg lite å utsette. Du kan ikke kjøre to apper samtidig (Spotify og Kinomap går ikke), og oppstarten tar litt tid, men det er bagateller i det store bildet. Vet du at du ikke kommer til å bruke skjermen eller den negative stigningen, er SOLE F65 et smartere kjøp, fordi du får en romslig løpeflate og enklere konsoll til en lavere pris.

▸ Les min fulle test av SOLE F85 ENT


2. NordicTrack X24 – best til motbakketrening

  • Veil. pris: 54 999 kr / Tilbud: 42 999 kr
  • Motor: 4,25 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 0,5–19 km/t
  • Stigning: −6 til 40 %
  • Egenvekt: 201,8 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: iFit (les mer)
NordicTrack X24 tredemølle

NordicTrack X24

Veil. pris: 54 999 kr/Tilbud: 42 999 kr

Det er få andre tredemøller som kommer i nærheten av X24 når det gjelder stigning. 40 % er så bratt at det nesten føles feil første gang du prøver, og det åpner for en type trening du ellers måtte ut i fjellet for å få til. Bratt gange kan dessuten være en skånsom måte å få opp pulsen på sammenlignet med løping, siden du slipper den samme støtbelastningen.

En så ekstrem stigning stiller store krav til konstruksjonen. X24 er derfor bygget kraftig, og med en egenvekt på over 200 kg står møllen svært stabilt selv ved maksimal stigning. Skjermen på 24 tommer er guidens største, og det er her iFit virkelig skinner. Treneren på skjermen løper opp en fjellsti foran deg, og møllen følger terrenget helt av seg selv. Den kan til og med helle 6 % nedover, slik at du også kan trene på utforløping.

X24 er spesielt interessant dersom du trener til fjellturer, motbakkeløp eller løp med mye høydeforskjell. Du trenger ikke bruke hele stigningsområdet for å ha nytte av den: Muligheten til å veksle mellom løping, moderat motbakke og bratt gange gir større variasjon enn på en vanlig hjemmemølle.

Den dreibare skjermen gjør at du også kan følge treningsøkter på gulvet ved siden av møllen. Her får du mest igjen for investeringen dersom du faktisk ønsker å bruke iFit; abonnement må regnes inn i totalprisen. Du bør samtidig planlegge plasseringen nøye, siden møllen ikke kan foldes og løpebåndet heves mye ved bratt stigning. Når du vurderer takhøyden, må du derfor ta hensyn til både din egen høyde og høyden på løpebåndet.

Før du bestemmer deg for X24, bør du vite at dette er en spesialisert mølle og ikke en allroundmodell. Den kan ikke foldes sammen, veier over 200 kg og trenger minst 260 cm under taket på full stigning. Topphastigheten stopper dessuten på 19 km/t, som kan bli i snaueste laget for de raskeste intervallene. X24 passer derfor best når motbakketrening er viktigst. Trenger du høyere toppfart til raske intervaller, er SOLE F85 ENT et mer aktuelt alternativ.

▸ Les min anbefaling av NordicTrack X24


3. NordicTrack Commercial 2450

  • Veil. pris: 39 999 kr
  • Motor: 4,25 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 0–22 km/t
  • Stigning: −3 til 12 %
  • Egenvekt: 138 kg
  • Maks brukervekt: 135 kg
  • Apper: iFit (les mer)
NordicTrack Commercial 2450 tredemølle

NordicTrack Commercial 2450

Veil. pris: 39 999 kr

NordicTrack Commercial 2450 er NordicTracks svar på SOLE F85 ENT, og det jeg skriver her, gjelder langt på vei hele Commercial-serien, også 1750 og 1250. Forskjellene mellom dem handler mest om skjermstørrelse, motor og pris.

Treningsopplevelsen er bygget rundt iFit, mens SOLE gir deg mulighet til å velge mellom flere treningsapper. Den roterbare 24-tommers skjermen viser iFit-økter der en trener løper foran deg i virkelige omgivelser, og møllen justerer stigning og hastighet automatisk etter terrenget og trenerens instruksjoner. Løper treneren opp en bakke på Madeira, går stigningen din opp. Det er en helt annen og mer engasjerende måte å trene på enn å stirre på en skjerm som viser tid og distanse, og for mange er det nettopp dette som gjør at møllen blir brukt en grå dag i februar. Baksiden er at iFit-opplevelsen krever et abonnement (se prisene her).

Det tydeligste argumentet for å velge Commercial 2450 fremfor 1750 er den større skjermen. På lengre økter med videoruter eller trenerstyrte økter får innholdet mer plass, og skjermen kan dreies når du vil fortsette med styrketrening ved siden av møllen. Den høyere toppfarten gir også litt mer å gå på for raske løpere.

Du får også en kraftig motor på 4,25 HK og en toppfart på 22 km/t, som er på høyde med SOLE F85 ENT, og RunFlex-dempingen gir en komfortabel løpsfølelse. Skjermen kan være litt treg mellom trykkene og er ikke like responsiv som en mobil, og roteringen er mest nyttig hvis du faktisk bruker iFits styrke- og yogaøkter ved siden av møllen.

Du bør likevel tenke gjennom hvor viktig skjermen er i din trening. Har du allerede en TV foran møllen og styrer øktene selv, blir merverdien mindre. iFit er et tillegg til den manuelle treningen, og abonnementskostnaden kommer over tid i tillegg til kjøpesummen. Den sammenleggbare konstruksjonen er praktisk mellom øktene, men dette er fortsatt en stor mølle som bør ha en planlagt plass i hjemmet.

Treningsappene er en viktig forskjell mellom 2450 og F85 ENT. NordicTrack passer godt dersom du ønsker trenerstyrte økter gjennom iFit, mens SOLE er mer aktuell dersom du foretrekker Zwift eller Kinomap. Du bør samtidig ta med skjerm, betjening og stigningsområde i vurderingen.

▸ Sammenligning: SOLE F85 vs. Commercial 2450
▸ Les min anbefaling av NordicTrack Commercial 2450


4. SOLE F80 ENT

  • Veil. pris: 34 999 kr
  • Motor: 3,5 HK (kontinuerlig)
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 1–20 km/t
  • Stigning: 0–15 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 123 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, SOLE+ (les mer)
SOLE F80 ENT tredemølle

SOLE F80 ENT

Veil. pris: 34 999 kr

Enkelt fortalt er SOLE F80 ENT en F85 ENT med fire kutt: en halv hestekraft mindre, 20 i stedet for 22 km/t i toppfart, en mindre skjerm som ikke kan tiltes og ingen negativ stigning. Rammen, det store løpebåndet på 152 × 56 cm og Cushion Flex-dempingen er nøyaktig de samme. Du beholder dermed mye av løpsfølelsen som gjør F85 ENT til min favoritt, selv om du får en svakere motor og færre funksjoner.

Skjermen er mindre, med sine 10,1 tommer, men den gjør akkurat det samme. Zwift, Kinomap og SOLE+ ligger innebygd, du kan streame serier rett på konsollen, og møllen foldes opp med det samme hydrauliske systemet som storebroren. Stigningen går fortsatt til 15 %, men den negative stigningen mangler.

F80 ENT treffer godt dersom du liker SOLEs kombinasjon av bred løpeflate og innebygd underholdning, men ikke trenger alt F85 ENT tilbyr. Løpebredden er den samme, mens motoren, toppfarten og skjermen er mindre. For deg som hovedsakelig løper rolige og moderate økter, kan dette være en mer relevant avveining enn å kjøpe modellen med de høyeste tallene.

Skjermen på 10,1 tommer gir mindre plass til menyer og video enn F85 ENTs 15,6-tommer. F80 har heller ikke den negative stigningen som gjør toppmodellen interessant til nedoverbakketrening. Du bør derfor vurdere om funksjonene du får ekstra på F85 ENT, er verdt prisforskjellen for din bruk. Ønsker du først og fremst en romslig mølle og foretrekker ditt eget nettbrett, er F65 også verdt å vurdere.

Til dagens priser er F85 ENT faktisk 2 000 kr rimeligere enn F80 ENT, samtidig som du får større skjerm, høyere toppfart og negativ stigning. Det gjør F85 ENT til det klart mer interessante kjøpet så lenge denne prisforskjellen består. Dersom du løper mye intervaller, kan F85 ENT ha en fordel fordi den akselererer noe raskere. Til rolige og moderate økter er F80 fortsatt en god mølle, men prisfordelen må være tilbake før den er det naturlige valget fremfor F85 ENT.

▸ SOLE F80 ENT vs. F85 ENT – likheter og ulikheter


5. NordicTrack Commercial 1750

  • Veil. pris: 34 999 kr / Tilbud: 25 999 kr
  • Motor: 4,25 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 55 cm
  • Hastighet: 0–20 km/t
  • Stigning: −3 til 12 %
  • Egenvekt: 141 kg
  • Maks brukervekt: 182 kg
  • Apper: iFit (les mer)
NordicTrack Commercial 1750 tredemølle

NordicTrack Commercial 1750

Veil. pris: 34 999 kr/Tilbud: 25 999 kr

NordicTrack Commercial 1750 koster nå 25 999 kr, mot 39 999 kr for 2450. Det gir en prisforskjell på 14 000 kr, og på ett punkt slår den faktisk storebroren: maks brukervekt på 182 kg er høyest i hele guiden. Er du en tung løper som vil inn i iFit-universet, er det hit jeg ville pekt først.

iFit-integrasjonen er komplett, med automatisk justering av både fart og stigning fra −3 til 12 %. Skjermen på 16 tommer kan roteres og tiltes, og med ActivePulse kan møllen til og med styre tempoet etter pulsen din, slik at de rolige øktene faktisk forblir rolige. Pulssensoren må riktignok kjøpes separat. Motoren er en DC-motor på 4,25 HK bygget for lange økter, og møllen har den samme komfortable RunFlex-dempingen som storebroren 2450. Når den ikke er i bruk, kan den enkelt foldes sammen.

Den dreibare 16-tommers skjermen gjør 1750 aktuell som mer enn bare en løpemølle. Du kan følge en løpeøkt og deretter vende skjermen mot gulvet for en styrkeøkt. Det er særlig nyttig dersom møllen inngår i et lite treningsrom der du ønsker flere treningsformer på samme skjerm.

Betjeningen er derimot noe du bør merke deg før kjøp. Denne modellen har ikke de vanlige fysiske hurtigtastene som mange intervalløpere foretrekker. Hvis du ofte skifter fart manuelt med svette fingre, er det verdt å prøve skjermbetjeningen først. iFit kan automatisere deler av økten, men det er en annen måte å trene på enn å styre alle drag selv. Sammenleggingen gjør rommet enklere å bruke til andre aktiviteter mellom øktene.

For deg som liker skjermbetjening og ønsker å følge iFit-økter, er 1750 et godt kjøp i premiumklassen. Foretrekker du å styre intervallene selv med fysiske knapper, bør betjeningen veie tyngre i valget.

▸ Les min anbefaling av Commercial 1750


6. Abilica Elite T 900

  • Veil. pris: 39 999 kr / Tilbud: 29 999 kr
  • Motor: 2 HK AC
  • Løpebånd: 155 × 56 cm
  • Hastighet: 1–22 km/t
  • Stigning: 15 nivåer
  • Egenvekt: 167 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap (les mer)
Abilica Elite T 900 tredemølle

Abilica Elite T 900

Veil. pris: 39 999 kr/Tilbud: 29 999 kr

Abilica Elite T 900 er møllen jeg ville valgt til et rom der mølla blir brukt store deler av dagen, som et trimrom på jobben eller hjemme hos en familie der alle trener. Med 167 kg egenvekt står den som støpt, og hele konstruksjonen er bygget for å motstå slitasje.

En av de største styrkene til Elite T 900 er AC-motoren. På papiret har den lavere HK-tall enn DC-konkurrentene, men den tåler å gå kontinuerlig i timevis uten å bli varm, og det er nettopp derfor treningsstudioene bruker denne motortypen. Løpebåndet på 155 × 56 cm er blant guidens største, toppfarten på 22 km/t matcher de dyreste modellene, og både Zwift og Kinomap kobles til via Bluetooth.

Elite T900 er mest interessant når møllen skal stå fast og brukes regelmessig. Den tunge konstruksjonen og den enkle konsollen peker mot et treningsrom der selve løpingen er hovedsaken. Hurtigtaster gjør det lett å velge fart og stigning uten å navigere gjennom underholdningsmenyer.

Motorens oppgitte 2 HK bør ikke sammenlignes direkte med HK-tallene på alle DC-modellene i listen. Motortype og konstruksjon må vurderes sammen med bruken møllen er beregnet for. Samtidig er 167 kg egenvekt og et løpebånd som ikke kan foldes en praktisk begrensning. Dette er et mer naturlig valg til et permanent treningsrom enn til en stue som skal ryddes etter hver økt.

Du bør være oppmerksom på at stigningen oppgis i 15 nivåer og ikke i prosent. Møllen kan heller ikke foldes sammen, så den trenger en fast plass på gulvet. Trenger du en mølle som skal tåle mye bruk av mange mennesker, heller enn å imponere med funksjoner, er dette likevel et godt valg.

▸ Les min anbefaling av Abilica Elite T 900


7. SOLE F85

  • Veil. pris: 32 999 kr / Tilbud: 24 999 kr
  • Motor: 4 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 1–22 km/t
  • Stigning: 0–15 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 129 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap (les mer)
SOLE F85 tredemølle

SOLE F85

Veil. pris: 32 999 kr/Tilbud: 24 999 kr

SOLE F85 er F85 ENT uten underholdningsskjermen. Motoren på 4 HK, det store løpebåndet på 152 × 56 cm og toppfarten på 22 km/t er nøyaktig som på ENT-utgaven, og det samme gjelder rammen og dempingen som gir den suverene løpsfølelsen. Prisen er derimot 8 000 kr lavere, og det er grunnen til at den ligger foran F65 hos meg: for 4 000 kr mer enn F65 får du en litt kraftigere motor, raskere akselerasjon og 22 i stedet for 20 km/t.

I stedet for touchskjerm får du en oversiktlig konsoll med hurtigknapper for fart fra 3 til 22 km/t. Det er gull på intervalløkter, der du treffer riktig knapp uten å sikte. Underholdningen løser du med den integrerte nettbrettholderen, og både Zwift og Kinomap kobles til via Bluetooth. Pulsbelte følger faktisk med i esken, konsollen støtter pulsstyrte programmer, og møllen foldes opp med samme hydrauliske system som resten av serien.

Vanlig F85 er et godt eksempel på at du ikke trenger en stor touchskjerm for å få en kraftig løpemølle. Du får en bred løpeflate og mye fart å gå på, mens treningsinformasjonen vises på en mer tradisjonell konsoll. Det gjør modellen særlig aktuell dersom du allerede har TV i treningsrommet eller ønsker å bruke ditt eget nettbrett.

Forskjellen mot ENT-utgaven handler derfor om mer enn skjermstørrelse. Den vanlige F85 har ikke den samme løsningen med innebygde underholdningsapper og negativ stigning. Du bør derfor tenke gjennom om dette er funksjoner du vil bruke jevnlig. Dersom du ikke trenger dem, kan det være mer fornuftig å prioritere løpeflate, betjening og plassering. Selv om båndet kan foldes opp, er møllen stor og tung nok til at daglig flytting blir upraktisk.

Det du gir fra deg mot ENT-utgaven, er skjermen og den negative stigningen, for her går stigningen fra 0 til 15 %. Egenvekten på 129 kg er også noe lavere enn ENT-ens 145 kg, men fortsatt godt over grensen der møllen står støtt for tunge løpere. Vet du at du kommer til å se på eget nettbrett uansett, er dette etter min mening det smarteste kjøpet i hele SOLE-serien, fordi du får all kraften uten å betale ekstra for skjermen.

▸ Les min anbefaling av SOLE F85


8. SOLE F65

  • Veil. pris: 29 999 kr / Tilbud: 20 999 kr
  • Motor: 3 HK
  • Løpebånd: 152 × 56 cm
  • Hastighet: 1–20 km/t
  • Stigning: 0–15 %
  • Egenvekt: 119 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, SOLE+ (les mer)
SOLE F65 tredemølle

SOLE F65

Veil. pris: 29 999 kr/Tilbud: 20 999 kr

SOLE F65 er et enklere alternativ i SOLE-serien for deg som prioriterer selve løpingen. Den har samme kraftige ramme, store løpebånd og Cushion Flex-demping som F85 ENT, men ingen smartskjerm, og motoren er på 3 i stedet for 4 HK. Ser du uansett på nettbrett eller TV mens du løper, forsvinner mye av argumentet for ENT-modellene, samtidig som du sparer 12 000 kr.

Den enkle 9-tommers skjermen viser det du faktisk trenger underveis, som fart, tid, distanse, puls og stigning. Som de øvrige modellene i serien har den hydraulisk foldemekanisme, stigning til 15 % og maks brukervekt på 150 kg. Garantien er dessuten svært god, med livstid på rammen og fem år på motor og elektronikk.

F65 er særlig interessant for deg som vil ha god bredde på løpebåndet uten å betale for en stor underholdningsskjerm. Sammenlignet med F63 gir den bredere flaten mer sideveis spillerom. Det kan være en viktigere forskjell i hverdagen enn noen ekstra programmer i konsollen.

Den tradisjonelle skjermen viser treningsdata, mens hurtigtaster og knapper på håndtakene gjør det mulig å justere økten uten å bruke en touchmeny. Vil du ha underholdning, kan du bruke eget nettbrett eller TV. Da står du også friere til å velge skjermen du selv foretrekker. F65 er derfor et naturlig alternativ til ENT-modellene dersom du ønsker en enklere løsning, men fortsatt prioriterer en romslig løpeflate. For deg som vil ha høyere toppfart, er F85 mer aktuell.

En viktig forskjell er at F65 skifter fart tregere enn F85 ENT, så de som foretrekker harde intervalløkter, og tyngre løpere over 85–90 kg, bør fortsatt opp et hakk. Ser du bort fra dette, har F65 trolig klassens beste forhold mellom kvalitet og pris.

▸ Les min anbefaling av SOLE F65


9. Abilica Premium Mill 90

  • Treningspartner: 34 999 kr / Sportgymbutikken: 27 749 kr
  • Motor: 2 HK AC
  • Løpebånd: 155 × 56 cm
  • Hastighet: 0–22 km/t
  • Stigning: 9 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 164 kg
  • Maks brukervekt: 150 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, AnyRun (les mer)
Abilica Premium Mill 90 tredemølle

Abilica Premium Mill 90

Treningspartner: 34 999 kr / Sportgymbutikken: 27 749 kr

Abilica Premium Mill 90 deler mye med Elite T 900: en AC-motor som tåler over fem timer i strekk, 164 kg egenvekt og et løpebånd på 155 × 56 cm som også høye løpere trives på. Begge modellene er aktuelle dersom du ønsker en tung og stabil mølle til et fast treningsrom.

Med 22 km/t i toppfart og hele 36 innebygde programmer passer den perfekt for maratonløpere, lag og trimrom der mange deler på samme mølle. Zwift og Kinomap støttes, i tillegg til AnyRun-appen, og konsollen er enkel å finne frem i også for dem som ikke er spesielt teknisk anlagt.

Med en fast konstruksjon og 164 kg egenvekt passer Premium Mill 90 best i et eget treningsrom der den kan stå fremme hele tiden. Du bør derfor planlegge plassen ut fra at møllen ikke skal ryddes bort mellom øktene.

Konsollen er laget rundt treningsdata, programmer og direkte betjening. Ønsker du virtuelle ruter eller annen underholdning, bruker du en separat skjerm. Legg også merke til at antall stigningsnivåer ikke er det samme som stigning i prosent: Her er maksimal stigning 9 %. Det gir rom for variert motbakketrening, men er mindre enn på flere av alternativene. Hvis bratte bakker er hovedgrunnen til at du kjøper mølle, bør denne forskjellen veie tyngre enn antallet programmer.

Hvis du ønsker mer stigning enn modellens 9 %, bør du heller velge SOLE F85 ENT eller NordicTrack X24. For deg som først og fremst ønsker jevn fart over lange økter, er Premium Mill 90 derimot et relevant alternativ.

▸ Les min anbefaling av Abilica Premium Mill 90


10. Master Fitness T95

  • Veil. pris: 32 990 kr / Tilbud: 25 990 kr
  • Motor: 3 HK AC
  • Løpebånd: 160 × 60 cm
  • Hastighet: 1–22 km/t
  • Stigning: −3 til 15 %
  • Egenvekt: 173 kg
  • Maks brukervekt: 180 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap (les mer)
Master Fitness T95 tredemølle

Master Fitness T95

Veil. pris: 32 990 kr/Tilbud: 25 990 kr

Master Fitness T95 er den mest kompromissløse maskinen i denne guiden på rene spesifikasjoner og byggekvalitet: guidens største løpebånd på 160 × 60 cm, en AC-motor bygget for kontinuerlig drift, og en egenvekt på hele 173 kg. Dette er en semikommersiell mølle laget for borettslag, bedriftsgym og treningsrom der mange bruker samme mølle, men den er også interessant for deg som er tung eller høy og vil ha studiofølelse hjemme.

Med en toppfart på 22 km/t er den på høyde med de dyreste modellene. Maks brukervekt på 180 kg er blant guidens høyeste, og stigningen går fra −3 til 15 nivåer (cirka 9 grader på det bratteste). Konsollen har ni hurtigknapper for fart og stigning, noe som gjør raske intervallskifter langt enklere enn på møller med kun touchskjerm, og konsollen har dessuten innebygd trådløs mobillader. Zwift og Kinomap kobles til via Bluetooth, og med 64 innebygde programmer er det nok variasjon også uten apper.

Det store løpebåndet er en av de viktigste grunnene til å vurdere T95. Med 160 cm lengde og 60 cm bredde får du mer plass enn på de fleste hjemmemøllene i guiden. For høye løpere og deg som ønsker ekstra spillerom i høyere fart, kan den ekstra plassen gjøre en merkbar forskjell.

Muligheten for negativ stigning gjør den også aktuell når du vil variere mellom flatt underlag, oppoverbakke og lett nedoverbakke. Den store løpeflaten og den høye egenvekten gjør samtidig at T95 passer best som en fast del av treningsrommet. Du bør derfor sette av god plass og sjekke takhøyden nøye, for når løpebåndet allerede står et stykke over gulvet, får du mindre klaring over hodet enn rommets takhøyde alene kan gi inntrykk av.

T95 kan ikke foldes sammen og veier 173 kg, mens løpebåndet ligger cirka 30 cm over gulvet. Dette gjør plassbehovet til en viktig del av vurderingen før kjøp. Skal møllen brukes av én person til vanlig hjemmetrening, kan en SOLE- eller NordicTrack-modell være et mer praktisk valg. Skal maskinen derimot tåle mange timers daglig bruk, år etter år, er det nettopp denne typen konstruksjon du bør betale for.


11. SOLE F63

  • Veil. pris: 26 999 kr
  • Motor: 3 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 51 cm
  • Hastighet: 0,5–20 km/t
  • Stigning: 0–15 %
  • Egenvekt: 105 kg
  • Maks brukervekt: 147 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, SOLE+ (les mer)
SOLE F63 tredemølle

SOLE F63

Veil. pris: 26 999 kr

SOLE F63 er en solid tredemølle rundt 27 000-kronersmerket, men med dagens tilbud er både F65 og F85 rimeligere. Da er de bedre kjøp enn F63. F63 har nemlig vunnet en rekke internasjonale kåringer i sin klasse. Dette er inngangsbilletten til SOLE-kvaliteten, og for mange er det alt de trenger.

Grunnrammen er den samme som i resten av serien, motoren yter 3 HK, stigningen går til 15 %, og app-støtten er komplett med Zwift, Kinomap og SOLE+. Forskjellen fra F65 er et 5 cm smalere løpebånd og en litt mindre skjerm, mens dempingen og foldemekanismen er identiske. Når den er på kampanje, kan den derfor være et særlig godt kjøp.

F63 er et naturlig utgangspunkt dersom du liker SOLEs enkle betjening og vil holde prisen under de dyrere modellene. Konsollen viser det du trenger under økten, og knappene på håndtakene gir et alternativ til å strekke seg frem til hovedpanelet. Holderen for eget nettbrett gjør at du kan velge underholdning uten å kjøpe en mølle med integrert appskjerm.

Den viktigste forskjellen mot F65 er verdt å ta en ekstra kikk på, for F63 har et smalere løpebånd. Det er ikke nødvendigvis et problem, men kan merkes hvis du beveger deg mye sideveis eller ønsker ekstra plass rundt føttene. Dersom F65 bare koster litt mer når du handler, bør løpebredden være en del av vurderingen. Sammenlegging gjør lagringen enklere, men erstatter ikke behovet for fri plass rundt møllen under bruk.

F63 er likevel ikke like kraftig bygget som storebrødrene, og passer best for løpere opp til rundt 80 kg. Er du tyngre, merker du både det smalere båndet og at stabiliteten på høy fart ikke matcher F65 og oppover. Innenfor målgruppen er dette den perfekte «første skikkelige tredemøllen».

▸ Les min anbefaling av SOLE F63


12. Sportsmaster T85

  • Veil. pris: 28 900 kr
  • Motor: 2 HK AC
  • Løpebånd: 147 × 50 cm
  • Hastighet: 1–22 km/t
  • Stigning: 0–12 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 124 kg
  • Maks brukervekt: 140 kg (maks løpevekt 110 kg ved 12 km/t)
  • Apper: Ingen innebygd appstøtte / Bluetooth
Sportsmaster T85 tredemølle

Sportsmaster T85

Veil. pris: 28 900 kr

Oppslagsbar tredemølle med 2 HK AC-motor, 22 km/t toppfart og fysiske hurtigknapper.

Sportsmaster T85 er et aktuelt alternativ for deg som vil ha AC-motor, 22 km/t toppfart og en mølle som kan slås sammen etter bruk. Her er det motor og enkel betjening som står i sentrum. Du får en 2 HK AC-motor og 124 kg egenvekt, men også en litt mindre løpeflate enn på flere av de andre premiummodellene.

Konsollen har hurtigknapper for både fart og stigning, med direktevalg for hastigheter opp til 18 km/t. Det er praktisk når du vil skifte tempo uten å trykke deg gjennom menyer. Stigningen går til 12 %, og Sportsmaster oppgir at pulsbelte følger med. T85 leveres dessuten nesten ferdig montert med deres «Easy Fit»-løsning, selv om innbæringen fortsatt krever planlegging.

Den viktigste begrensningen er løpebåndet på 147 × 50 cm. Sammenlignet med SOLE F65 og F85 får du både litt mindre lengde og mindre plass sideveis. Er du høy, har langt steg eller beveger deg mye på båndet, ville jeg lagt vekt på dette før kjøp. T48 BT har faktisk større løpeflate, selv om den koster mindre og har lavere toppfart.

T85 har heller ikke Bluetooth eller innebygd støtte for Zwift og Kinomap. Foretrekker du ferdige programmer og egen TV eller nettbrett til underholdning, trenger ikke det å være et problem. Vil du at møllen skal sende treningsdata direkte til appene, er T48 BT eller en av SOLE-modellene mer aktuelle.

Sportsmaster skiller mellom maksimal vektbelastning på 140 kg og maksimal løpevekt på 110 kg ved 12 km/t. Det er derfor 110 kg jeg bruker som maksvekt i velgeren. Den oppgitte maksimalvekten bør ikke tolkes som at møllen er beregnet for en løper på 140 kg i høy fart. Dette gjelder i utgangspunktet de fleste tredemøller, men det er kun Sportsmaster som opplyser om det. Kudos!

T85 er særlig aktuell dersom du prioriterer AC-motor, fysiske knapper og høy toppfart fremfor stor skjerm og appstøtte. Løpeflaten kunne gjerne vært litt større, men for de fleste vil det nok være mer enn stort nok. Har du mulighet til å prøve møllen, er det også en god anledning til å kjenne om plassen på båndet passer steget ditt.

▸ Se spesifikasjoner og dagens pris hos Sportsmaster


13. NordicTrack T Series 16

  • Veil. pris: 29 999 kr
  • Motor: 3,6 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 51 cm
  • Hastighet: 0–20 km/t
  • Stigning: 0 til 12 %
  • Egenvekt: 113 kg
  • Maks brukervekt: 148 kg
  • Apper: iFit (les mer)
NordicTrack T Series 16 tredemølle

NordicTrack T Series 16

Veil. pris: 29 999 kr

NordicTrack T Series 16 bygger på samme løsning som T10, men har større skjerm og sterkere motor. Rammen, løpeflaten og foldemekanismen er identiske. Den 16-tommers skjermen kan tiltes og er blant de største du finner i denne prisklassen, og 3,6 HK-motoren gir merkbart bedre margin for løping enn T10-ens 3 HK. SelectFlex-dempingen med justerbare støtdempere (velg mellom myk og fast demping), AutoBreeze-vifte og USB-C-port følger med her også.

T Series 16 er særlig aktuell dersom skjermen er en viktig del av motivasjonen din. Den større skjermen gir mer plass til treneren og omgivelsene i iFit enn T Series 10, og den kan dreies mot gulvet når økten fortsetter utenfor løpebåndet. Du får også en kraftigere oppgitt motor enn på T10.

En fordel med T16 er den justerbare SelectFlex-dempingen, som lar deg velge en mykere eller fastere løpeflate etter hva du foretrekker. Du bør være klar over at dempingen må justeres manuelt før økten starter. Stigningen gir mulighet for bakkeøkter, men modellen har ikke negativ stigning slik som Commercial-serien. Hvis du først og fremst ønsker iFit og en stor skjerm, kan T16 være et relevant alternativ. Ønsker du nedoverbakketrening, må du se på en annen modell.

T16 gir deg mye av iFit-opplevelsen fra Commercial 1750 i et mindre og lettere format, men du må også her regne med abonnement for å få fullt utbytte av treningsinnholdet. Skjermen mister mye av verdien uten iFit-abonnement, selv om du fint kan bruke T Series 16 i manuell modus. Møllen er også mye lettere enn Commercial-modellene og derfor ikke like stabil, men til gjengjeld tar den mindre plass og er enklere å håndtere.


14. NordicTrack T Series 10

  • Veil. pris: 24 999 kr
  • Motor: 3 HK DC
  • Løpebånd: 152 × 51 cm
  • Hastighet: 0–20 km/t
  • Stigning: 0 til 12 %
  • Egenvekt: 113 kg
  • Maks brukervekt: 148 kg
  • Apper: iFit (les mer)
NordicTrack T Series 10 tredemølle

NordicTrack T Series 10

Veil. pris: 24 999 kr

NordicTrack T Series 10 erstatter EXP 10i og er nå den rimeligste inngangen til NordicTracks iFit-univers, plassert rett under Series T16. Modellene deler mye av konstruksjonen, mens de største forskjellene er skjermen og motoren. Der T16 har en 16-tommers skjerm, har T10 en 10-tommers skjerm som både kan tiltes og vendes. Motoren er også noe svakere, med 3 HK mot 3,6 HK, og holder derfor ikke hastigheten like godt ved stigning og høyt tempo, spesielt for tyngre løpere.

T10 har også automatisk stigningsjustering via iFit, AutoBreeze-vifte og USB-C-ladeport. Det romslige løpebåndet og SpaceSaver-designet gjør den aktuell dersom du ønsker god løpeplass, men samtidig vil kunne frigjøre gulvplass mellom øktene.

T Series 10 er den mest nærliggende modellen å sammenligne med T16 dersom du vil inn i NordicTracks skjermbaserte treningsopplegg. Skjermen er mindre og motoren svakere på papiret, mens mye av bruksområdet er det samme. Spørsmålet blir derfor om du trenger den større skjermen, eller om 10 tommer er tilstrekkelig på avstanden du står og løper.

En fordel med T10 er den justerbare SelectFlex-dempingen, som lar deg velge en mykere eller fastere løpeflate etter hva du foretrekker. Du bør være klar over at dempingen må justeres manuelt før økten starter. Den dreibare skjermen kan også brukes til økter ved siden av møllen, men iFit-abonnement må med i budsjettet dersom det er disse funksjonene du ønsker. Til vanlig manuell trening bør du samtidig sammenligne med modeller med enklere konsoll. Da ser du tydeligere hvor mye du er villig til å betale for det integrerte treningsinnholdet.

T Series 10 er derfor aktuell dersom du vil ha iFit og en innebygd skjerm uten å gå opp til de større Commercial-modellene. Dersom skjerm og treningsinnhold betyr mindre for deg, bør du også vurdere alternativene med enklere konsoll.


Beste tredemølle – Budsjett (under 25 000 kr)

Budsjettmøllene har overraskende god funksjonalitet, men produsentene sparer på motor, løpeflate og egenvekt. En mølle under 100 kg blir merkbart mer ustabil på høy fart, og min generelle regel er enkel: Veier du over 80 kg eller løper daglig, bør du gå opp til premiumklassen. For lettere løpere og moderat bruk er modellene under gode kjøp.

1. ProForm Carbon TLX – beste budsjettkjøp

  • Veil. pris: 18 999 kr / Tilbud: 13 999 kr
  • Motor: 3 HK
  • Løpebånd: 150 × 51 cm
  • Hastighet: 0–19 km/t
  • Stigning: 0–12 %
  • Egenvekt: 96 kg
  • Maks brukervekt: 110 kg
  • Apper: iFit med automatisk stigningsjustering (les mer)
ProForm Carbon TLX tredemølle

ProForm Carbon TLX

Veil. pris: 18 999 kr/Tilbud: 13 999 kr

ProForm Carbon TLX er sannsynligvis budsjettklassens råeste tilbud, og møllen som gjør premiumklassen vanskeligst å forsvare, i hvert fall hvis du er en lett løper. Jeg har ikke funnet noen annen modell under 20 000 kr som gir like mye per krone.

Motoren yter 3 HK, ProShox-dempingen slår det meste i prisklassen, og valsene er hentet fra ProForms toppmodeller. En viktig fordel i budsjettklassen er iFit-støtten med automatisk stigningsjustering fra 0 til 12 %. ProForm oppgir dessuten at løpebåndene testes i en million sykluser med dobbel brukervekt før de forlater fabrikken.

Carbon TLX passer særlig godt dersom du vil prioritere selve møllen og bruke en skjerm du allerede eier. Den innebygde konsollen er enklere enn på NordicTracks modeller med stor touchskjerm. Skal du bruke iFit, må du derfor planlegge plassering av mobil eller nettbrett og regne med kostnaden for tjenesten.

Kombinasjonen av 19 km/t toppfart og 12 % stigning gir et bredt bruksområde til vanlig hjemmetrening. Likevel er det verdt å skille mellom å kunne nå en bestemt fart og hvor godt en mølle passer til din foretrukne økt. Til hyppige, raske intervaller betyr betjening og stabilitet også mye. Carbon TLX er mest interessant når du ønsker en forholdsvis rimelig mølle med bakkejustering og appmuligheter, og er komfortabel med å ordne underholdningen selv.

Du bør være klar over at underholdning og iFit krever en separat skjerm. Som de fleste budsjettmøller er den også mindre stabil for tyngre løpere. Med 96 kg egenvekt bør du velge kraftigere om du veier over 85 kg. Innenfor de rammene anbefaler jeg den uten forbehold.

▸ Les min anbefaling av ProForm Carbon TLX


2. Sportsmaster T48 BT

  • Veil. pris: 23 600 kr / Tilbud: 18 880 kr
  • Motor: 1,5 HK AC
  • Løpebånd: 152,4 × 55,8 cm
  • Hastighet: 0,8–20 km/t
  • Stigning: 0–15 %
  • Egenvekt: 130 kg
  • Maks brukervekt: 170 kg (maks løpevekt 100 kg ved 12 km/t)
  • Apper: Zwift, Kinomap (les mer)
Sportsmaster T48 BT tredemølle

Sportsmaster T48 BT

Veil. pris: 23 600 kr/Tilbud: 18 880 kr

AC-motor, stor løpeflate, 15 % stigning og støtte for Zwift og Kinomap.

Sportsmaster T48 BT skiller seg fra mange av budsjettmøllene med AC-motor, høy egenvekt og en løpeflate som er omtrent like stor som på de bredere SOLE-modellene. Med en veiledende pris på 23 600 kr, og 18 880 kr da jeg sjekket tilbudet, er den et interessant alternativ for deg som vil ha god plass til steget uten å gå opp til de dyreste møllene.

Løpebåndet måler 152,4 × 55,8 cm, toppfarten er 20 km/t og stigningen går til 15 %. Det er spesielt kombinasjonen av løpeflate og 130 kg egenvekt som gjør T48 BT interessant. AC-motoren oppgis til 1,5 HK, og selv om det ikke høres så kraftig ut, så yter AC-motorer rundt det dobbelte av DC-motorene som vanligvis benyttes på tredemøller i denne klassen.

Betjeningen skjer via en konsoll med tre LED-vinduer, mens Zwift og Kinomap kobles til via Bluetooth og brukes på en separat enhet. Du får også 12 forhåndsdefinerte treningsprogrammer. Dette er et enklere oppsett enn møllene med stor touchskjerm, men kan være et praktisk valg hvis du allerede bruker nettbrett eller ser på TV mens du trener.

Sportsmaster oppgir 170 kg som maksimal vektbelastning, men 100 kg maksimal løpevekt ved 12 km/t. Dette skyldes at belastningen på mølla er vesentlig større når du løper.

T48 BT kan slås sammen ved at løpebåndet felles opp, men dette er ingen kompakt mølle du enkelt skyver inn under sengen. Montert måler den 199 × 98 × 160 cm, og med 130 kg nettovekt bør du planlegge både plassering og innbæring. Sammenlegging er først og fremst nyttig når du vil frigjøre litt gulvplass mellom øktene.

T48 BT er spesielt aktuell dersom du prioriterer stor løpeflate, AC-motor og appstøtte i budsjettklassen. Den krever mer plass og er tyngre å håndtere enn flere av de rimeligere alternativene, men kombinasjonen av løpebredde, stigning og Bluetooth gjør den verdt å sammenligne med ProForm Carbon TLX og Masterfit TP 200.

▸ Se spesifikasjoner og dagens pris hos Sportsmaster


3. Masterfit TP 200

  • Veil. pris: 19 999 kr
  • Motor: 2,5 HK DC (5 HK peak)
  • Løpebånd: 150 × 50 cm
  • Hastighet: 1–20 km/t
  • Stigning: 0–12 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 88 kg
  • Maks brukervekt: 125 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, iConsole+ (les mer)
Masterfit TP 200 tredemølle

Masterfit TP 200

Veil. pris: 19 999 kr

Masterfit TP 200 legger seg i sjiktet mellom budsjett og premium, og viser hvor langt budsjettklassen har kommet de siste årene. 20 km/t toppfart og full app-støtte var premiumfunksjoner for ikke lenge siden, men nå får du dem for under 20 000 kr.

Løpebåndet er strukket 10 cm lenger enn på forgjengeren TP 150, og med 150 × 50 cm har de fleste god plass. Threadflex-dempingen gjør jobben, stigningen justeres i 15 nivåer opp til 12 %, og Zwift, Kinomap og iConsole+ kobles til via Bluetooth. Med bare 88 kg egenvekt er den dessuten lett å flytte og få på plass.

TP 200 er et interessant mellomvalg når du ønsker et fullverdig løpebånd uten å gå opp til de tyngste premiummodellene. Den nåværende modellen har en løpeflate på 150 × 50 cm. Det er særlig lengden som skiller den fra flere av de kompakte budsjettalternativene, og som gjør den aktuell når du ønsker mer plass til steget.

Betjeningen skjer via LCD-konsoll og hurtigtaster. Du får ferdige treningsprogrammer og kan også lage egne, mens appene brukes på en separat enhet. Møllen er beregnet for hjemmetrening. Sammenfoldet måler den 116 × 82 × 164 cm, så lagringen krever fortsatt en del plass i høyden. Du bør derfor måle både treningsområdet og oppbevaringsplassen. Løpebåndet felles opp, så møllen trenger fortsatt god plass selv når den er sammenlagt.

Den lave egenvekten gjør samtidig at møllen ikke er like stabil i høy fart som de tyngre modellene, og veier du over 85–90 kg, bør du velge noe tyngre og stødigere. Dette er møllen for lette til middels tunge løpere som vil ha fart og apper uten å krysse 20 000-kronersgrensen.

▸ Les min anbefaling av Masterfit TP 200


4. Abilica TM 45 BT

  • Treningspartner: 17 999 kr / Sportgymbutikken: 14 349 kr
  • Motor: 2,5 HK DC
  • Løpebånd: 155 × 52 cm
  • Hastighet: 0–22 km/t
  • Stigning: 0–11,7 % (15 nivåer)
  • Egenvekt: 91,5 kg
  • Maks brukervekt: 125 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, iConsole+ (les mer)
Abilica TM 45 BT tredemølle

Abilica TM 45 BT

Treningspartner: 17 999 kr / Sportgymbutikken: 14 349 kr

Abilica TM 45 BT byr på en kombinasjon du ellers ikke finner i budsjettklassen: budsjettklassens lengste løpebånd på 155 cm og en toppfart på 22 km/t. Her får du god valuta for pengene.

Stigningen justeres i 15 nivåer opp til 11,7 %, og app-støtten dekker Zwift, Kinomap og iConsole+. Den er lillebroren til TM 65 BT, men gir etter min mening mer for pengene, for forskjellene mellom dem forsvarer ikke prisgapet for folk flest. Møllen kan også foldes sammen når den ikke er i bruk.

Den lange løpeflaten er et av de sterkeste argumentene for TM45 BT. Med 155 cm lengde har du mer plass i lengderetningen enn på mange møller i samme prisklasse. Det er særlig relevant dersom du er høy, har langt steg eller merker at korte løpebånd begrenser bevegelsene dine.

Hurtigbetjening på konsollen og knapper på håndtakene gjør det lettere å justere underveis. Nettbrettholderen lar deg bruke din egen skjerm, mens Bluetooth gir mulighet for apptrening. Vær oppmerksom på at 15 stigningsnivåer her tilsvarer 11,7 %, ikke 15 %. Sammenlegging og transporthjul er praktisk når du trenger å frigjøre plass, men møllen bør fortsatt ha et egnet treningsområde der du kan bruke hele løpeflaten uten å komme tett på vegger og møbler.

Tallene på papiret er likevel ikke hele historien. Med bare 91,5 kg egenvekt kan den bli litt ustabil i høy fart, så tyngre løpere bør som vanlig se en klasse opp. Er du derimot lett og ønsker en allsidig tredemølle på budsjett, er dette et av de mest interessante kjøpene i hele klassen.

▸ Les min anbefaling av Abilica TM 45 BT


5. Abilica Mill 30

  • Treningspartner: 13 999 kr / Sportgymbutikken: 11 149 kr
  • Motor: 2,5 HK DC (3 HK peak)
  • Løpebånd: 150 × 50 cm
  • Hastighet: 1–19 km/t
  • Stigning: 0–9 % (12 nivåer)
  • Egenvekt: 71 kg
  • Maks brukervekt: 125 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, iConsole+ (les mer)
Abilica Mill 30 tredemølle

Abilica Mill 30

Treningspartner: 13 999 kr / Sportgymbutikken: 11 149 kr

Abilica Mill 30 er favoritten min blant de rimeligste møllene, og et bevis på at billig ikke trenger å føles billig. Til under 14 000 kr får du Zwift-støtte og en av de mest gjennomtenkte konsollene i hele guiden.

En av de største fordelene er justeringshjulet, der du selv bestemmer om hvert klikk skal endre farten med 0,1 eller 1,0 km/t, slik at du kan finjustere på rolige turer og gjøre raske skifter når det trengs. Designet er rent og pent, stigningen justeres i 12 nivåer opp til 9 %, og ved siden av Zwift støttes både Kinomap og iConsole+.

Mill 30 er særlig aktuell for deg som ønsker enkel betjening til gåturer og vanlige joggeøkter. Dreiehjulet gjør det lett å endre farten uten å lete etter små knapper. Det er en løsning som passer godt når du gjør gradvise justeringer og ønsker en oversiktlig konsoll.

Ved korte intervaller med store fartsendringer er det derimot ikke bare toppfarten som betyr noe. Hvor raskt du får valgt ønsket fart, og hvordan møllen oppfører seg under løping, bør også inngå i vurderingen. Med lavere egenvekt enn premiummodellene er Mill 30 først og fremst et alternativ for deg som prioriterer pris, betjening og vanlig hjemmetrening. Ønsker du hyppige, raske løpeøkter, er det fornuftig å sammenligne den med en tyngre modell før du bestemmer deg.

Du bør samtidig ta hensyn til at egenvekten på 71 kg gir begrenset stabilitet, og at motorens langsomme fartsskifter gjør den mindre egnet til korte, raske intervaller. Dersom du veier over 80 kg, bør du vurdere en kraftigere mølle. Til gange, jogging og lett løping er den likevel et godt alternativ.


6. Masterfit 195

  • Veil. pris: 13 999 kr / Tilbud: 8 999 kr
  • Motor: 2 HK DC
  • Løpebånd: 140 × 50 cm
  • Hastighet: 1–18 km/t
  • Stigning: 0–8,5 % (18 nivåer)
  • Egenvekt: 75 kg
  • Maks brukervekt: 130 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, FitShow (les mer)
Masterfit 195 tredemølle

Masterfit 195

Veil. pris: 13 999 kr/Tilbud: 8 999 kr

Masterfit 195 er det rimeligste fornuftige valget for nybegynnere som vil ha app-støtte. Til tilbudsprisen på 8 999 kr er den ekstra interessant fordi den prioriterer de viktigste funksjonene.

Zwift, Kinomap og FitShow støttes alle via Bluetooth, og i motsetning til flere langt dyrere modeller har den faktisk nettbrettholder. Stigningen justeres i hele 18 nivåer opp til 8,5 %, og med 75 kg egenvekt er den enkel å flytte og folde bort.

Masterfit 195 er et kompakt alternativ for deg som vil gå og jogge hjemme uten å betale for en stor innebygd skjerm. Du bruker eget nettbrett eller telefon dersom du vil ha underholdning eller apptrening. Det gjør oppsettet fleksibelt, men betyr også at du må ha en separat enhet tilgjengelig.

Løpebåndets lengde på 140 cm er den viktigste begrensningen å vurdere mot egen høyde og steglengde. Det kan være tilstrekkelig til ditt bruk, men gir mindre margin enn TP 200 med 150 cm løpeflate. Du bør derfor sammenligne løpeplassen på de to modellene og vurdere hva som passer til treningen din, i tillegg til å se på prisen. Skal møllen hovedsakelig brukes til gange og rolig jogging, blir behovet annerledes enn om du planlegger raske drag med lange steg.

Som på flere av de rimeligste modellene kan løpebåndet på 140 cm føles kort om du er over 185 cm, og den lave egenvekten betyr at du bør holde deg godt under maksvekten på 130 kg og ikke forvente stabilitet på toppfart. Til gange, jogging og rolige løpeturer er dette derimot en helt kurant start.


7. Master Fitness T25X

  • Veil. pris: 16 990 kr / Tilbud: 11 990 kr
  • Motor: 2,5 HK DC
  • Løpebånd: 140 × 51 cm
  • Hastighet: 1–20 km/t
  • Stigning: 0–15 %
  • Egenvekt: 88 kg
  • Maks brukervekt: 130 kg
  • Apper: Zwift (les mer)
Master Fitness T25X tredemølle

Master Fitness T25X

Veil. pris: 16 990 kr/Tilbud: 11 990 kr

Master Fitness T25X gir mye av det som teller for en rimelig hjemmemølle: 20 km/t toppfart, opptil 15 % stigning og 36 innebygde programmer.

Løpeflaten på 140 × 51 cm er ikke gigantisk, men for en såpass kompakt tredemølle gir det likevel god plass til gange, jogging og vanlige løpeturer. I front gir LED-skjermen god oversikt over ulike treningsdata, mens knappene gjør det enkelt å justere hastighet og stigning. Zwift-støtte via Bluetooth gjør det enkelt å følge virtuelle løpeøkter uten en stor berøringsskjerm. Når møllen ikke er i bruk, kan den raskt og enkelt foldes opp og rulles bort.

T25X gir mange av funksjonene folk ser etter i en hjemmemølle: elektronisk stigning, høy nok toppfart til variert løping og mulighet for apptrening. Konsollen bruker LED-visning fremfor en stor underholdningsskjerm. Det gjør den aktuell dersom du helst vil starte økten direkte og eventuelt bruke egen telefon eller TV ved siden av.

Løpeflaten på 140 × 51 cm er forholdsvis bred i forhold til lengden. Høye løpere og personer med langt steg bør derfor vurdere om de heller ønsker en modell med lengre løpebånd. Sammenfoldet måler T25X omtrent 120 × 87 × 148 cm. Den krever altså fortsatt et tydelig avsatt område selv når den ikke brukes. Du bør derfor vurdere løpeflate, betjening og plassbehov samlet når du sammenligner T25X med andre modeller.

T25X veier 88 kg og har en DC-motor på 2,5 HK. Den passer best til moderat hjemmebruk, mens tyngre løpere og de som kjører harde intervaller mange ganger i uka, bør se på en mer stabil og kraftigere modell. Garantien er også begrenset til kun ett år.


Beste gåmølle / kontormølle

Gåmøller (walking pads) er kompakte, sammenleggbare møller for gange og lett jogging, gjerne under en hev/senk-pult eller foran TV-en. De er ikke bygget for hard løpetrening, men senker terskelen for daglig aktivitet dramatisk. Se også min egen guide til sammenleggbare tredemøller.

1. WalkingPad Y16 AI Performance

  • Veil. pris: 18 990 kr
  • Motor: 2,5 HK børsteløs
  • Løpebånd: 130 × 50 cm
  • Hastighet: 1–16 km/t
  • Stigning: 0–14 % automatisk (25 nivåer)
  • Egenvekt: 69 kg
  • Maks brukervekt: 136 kg
  • Sammenfoldet: 116 × 85 × 26 cm (trippelfold)
  • Apper: KS Fit
WalkingPad Y16 AI Performance tredemølle

WalkingPad Y16 AI Performance

Veil. pris: 18 990 kr

WalkingPad Y16 AI Performance er noe så sjeldent som en sammenleggbar mølle du faktisk kan trene skikkelig på. Der de andre modellene i denne kategorien er laget for gange og lett jogging, kombinerer Y16 AI 16 km/t toppfart med hele 14 % automatisk stigning, og den folder seg likevel sammen til størrelsen av en stor koffert på noen titalls sekunder. Jeg var oppriktig skeptisk til om konseptet kunne fungere, men etter noen ukers testing er konklusjonen klar. Dette er en mølle i kompaktklassen som virkelig gir deg mulighet til å trene effektivt.

Stigningen løses med kraftige støttebein som løfter hele fronten, og i motsetning til den spinklere løsningen på X14 Tech-Incline oppleves konstruksjonen solid også i høy fart og bratt motbakke. Løpebåndet på 130 × 50 cm gir god plass til jogging, den børsteløse motoren jobber nesten lydløst, og brede sidehåndtak kan felles ut for ekstra støtte under harde motbakkeøkter. Med 69 kg egenvekt og transporthjul kan den flyttes og stues bort av én person, for eksempel under sengen eller langs en vegg.

I testen var det kombinasjonen av sammenlegging og støttepunkter mot gulvet som gjorde Y16 AI interessant. Den kan ryddes bort på en annen måte enn en vanlig mølle med oppfellbart løpebånd. Samtidig veier den 69 kg, så transporthjulene er langt mer relevante enn tanken på å løfte den frem og tilbake.

Betjeningen har noen begrensninger, selv om hurtigvalg gjør det enklere å gå tilbake til en bestemt innstilling, mens store fartsendringer med dreiehjulet krever flere trinn. Mobilholderen passer dessuten bedre til telefon enn store nettbrett. Den korte løpeflaten er fortsatt et kompromiss du må vurdere opp mot steglengden din. Mine erfaringer med stabilitet kommer fra egen bruk; de sier ikke automatisk hvordan møllen oppleves for en betydelig tyngre løper eller etter flere års bruk.

Y16 AI har samtidig noen av begrensningene som følger med en kompakt, sammenleggbar mølle. Den er ikke like stabil som en tung mølle med stålramme, dempingen er ikke på høyde med toppmøllene, og hvordan hengslene og foldemekanismen tåler årevis med hyppig bruk, er umulig å si etter noen ukers testing. Prisen ligger dessuten ubehagelig nær en SOLE F63. Har du plassen, får du mer mølle for pengene der. Men for deg som ikke har plassen og er relativt lett i kroppen, finnes det knapt reelle konkurrenter til denne kombinasjonen av fart, stigning og kompakthet.

▸ Les min fulle test av WalkingPad Y16 AI


2. WalkingPad X23 – beste gåmølle

  • Veil. pris: 17 990 kr
  • Motor: 1,36 HK
  • Løpebånd: 132 × 50 cm
  • Hastighet: 0,5–16 km/t
  • Egenvekt: 46 kg
  • Maks brukervekt: 136 kg
  • Sammenfoldet: 102,4 × 77,5 × 25,9 cm
WalkingPad X23 tredemølle

WalkingPad X23

Veil. pris: 17 990 kr

WalkingPad X23 er gåmøllen jeg anbefaler flest, av én enkel grunn: den tåler faktisk lett løping, ikke bare gange. Det gjør den til en av de mest allsidige modellene i kategorien, og et godt valg hvis du vil kombinere gange med lett jogging.

Fra sammenfoldet under sofaen til klar for bruk tar det under ett minutt. Egenvekten har økt med 8 kg fra forgjengeren X21, til 46 kg, og det merkes umiddelbart på stabiliteten. Båndet ligger rolig også når steget blir tyngre. Løpeflaten på 132 × 50 cm er stor til gåmølle å være, og maks brukervekt på 136 kg er delt høyest i kategorien sammen med Y16.

X23 gir mer løpeplass enn G1, særlig i bredden. Det er en konkret fordel dersom du ønsker en kompakt mølle, men synes de minste gåmøllene blir trange. Sammenleggingen er også enkel når du først har lært rekkefølgen, og gjør modellen aktuell i rom som må brukes til flere ting.

I testen var ikke alle detaljene like overbevisende. Nettbrettholderen satt ikke så godt som ønskelig, og fartsbetjeningen krever litt tilvenning. Dette er verdt å ha i bakhodet hvis du planlegger å bruke et stort nettbrett under løping. Du bør også måle selve lagringsplassen, for selv om møllen blir lav når den foldes, passer den ikke nødvendigvis under sengen eller sofaen din. X23 er mest interessant når enkel bortsetting veier tungt, og du aksepterer kompromissene som følger med den kompakte konstruksjonen.

Under testingen la jeg merke til at møllen ikke nådde den oppgitte toppfarten på 16 km/t under løping, og jeg anslår den reelle til 13–14 km/t. Til gange og jogging betyr det ingenting, men du bør vite hva du kjøper. Prisen er også høy for kategorien. Handler det bare om gange, dekker de rimeligere modellene lenger ned behovet like godt.

▸ Les min fulle test av WalkingPad X23


3. Abilica Walkpad 20

  • Veil. pris: 11 999 kr
  • Motor: 1,25 HK
  • Løpebånd: 120 × 42 cm
  • Hastighet: 1–12 km/t
  • Egenvekt: 36 kg
  • Maks brukervekt: 100 kg
  • Apper: Zwift, Kinomap, FitShow
Abilica Walkpad 20 tredemølle

Abilica Walkpad 20

Veil. pris: 11 999 kr

Abilica Walkpad 20 er den enkleste veien til en gåmølle under kontorpulten, takket være et smart todelt konsept: med stativet nede er du i gåmodus opp til 4 km/t, og reiser du stativet, låses løpemodus opp til 12 km/t. Du slipper menyer og apper som må åpnes først, og trenger bare å sette stativet opp eller ned.

Med 36 kg egenvekt og et slankt design skyves den enkelt under sengen eller sofaen, selv om båndet ikke kan brettes. Zwift, Kinomap og FitShow støttes for deg som vil ha litt ekstra motivasjon. Selv er jeg 188 cm og har ingen problemer med det 120 cm korte båndet til gange og jogging. Faktisk satte jeg denne mølla midt i stua da jeg tok den inn til test, og endte med å kjøpe den ut. Der står den fortsatt, og den brukes mange ganger daglig.

Walkpad 20 skiller mellom bruk med håndtaket hevet og senket. Med håndtaket nede er den laget for gange i lavere fart, blant annet under en passende arbeidspult. Med håndtaket oppe åpnes det for høyere hastighet. Dette gjør den interessant for deg som vil kombinere bevegelse gjennom arbeidsdagen med egne gå- eller joggeøkter.

I testen var fjernkontrollen nyttig for små fartsjusteringer, mens lydsignalene fra betjeningen var merkbare. Det er relevant hvis du deler kontor eller ønsker å justere farten under møter. Når den ryddes bort, er det håndtaket som felles ned; selve løpebåndet foldes ikke på midten slik som på enkelte WalkingPad-modeller. Du bør derfor kontrollere både lengden på oppbevaringsplassen og klaringen under møbelet dersom du vil skyve møllen under en seng eller sofa.

Maks brukervekt på 100 kg er guidens laveste, så veier du mer, bør du velge X23. Innenfor disse begrensningene er Walkpad 20 et godt valg dersom du ønsker en gåmølle som er enkel å ta i bruk flere ganger gjennom dagen.

▸ Les min fulle test av Abilica Walkpad 20


4. WalkingPad G1

  • Veil. pris: 9 990 kr / Tilbud: 5 990 kr (utsolgt)
  • Motor: 1 HK (børsteløs)
  • Løpebånd: 121 × 46 cm
  • Hastighet: 0,5–12 km/t
  • Egenvekt: 38 kg
  • Maks brukervekt: 110 kg
  • Sammenfoldet: 27,2 × 73,9 × 100,9 cm
WalkingPad G1 tredemølle

WalkingPad G1

Veil. pris: 9 990 kr/Tilbud: 5 990 kr (utsolgt)

WalkingPad G1 deler mye av konstruksjonen med X23, men legger til noe de andre mangler: faste armlener. For eldre brukere og personer med balanseutfordringer kan dette være helt avgjørende for om møllen blir brukt eller stående.

Den børsteløse motoren på 1 HK går stille, møllen foldes dobbelt ned til bare 27 cm høyde, og du er i gang på rundt et halvt minutt. Gåflaten på 121 × 46 cm er romslig nok, og maks brukervekt på 110 kg er helt grei.

G1 passer best når du prioriterer kompakt lagring og skal bruke møllen til gange eller lettere jogging. Løpeflaten på 121 × 46 cm setter tydeligere begrensninger enn på en vanlig tredemølle, særlig når steglengden øker. Den mangler også stigningsjustering, så variasjonen må først og fremst komme fra farten.

Dreiehjulet gir mulighet for små fartsendringer, og i testen satt nettbrettholderen godt. Sammenleggingen krever at du håndterer festene til håndtakene, noe som er litt mer omstendelig enn løsningen på X23. Skal møllen ryddes bort daglig, er dette en forskjell det er verdt å ta med i vurderingen. G1 er først og fremst et valg for deg som ønsker lavere pris og lite lagringsvolum, og som ikke trenger en fullstor løpemølle.

Med 12 km/t i toppfart er dette en mølle for rask gange og rolig jogging, ikke for hardøkter. Til akkurat det er den svært god, og til under 10 000 kr er den lett å anbefale, spesielt til deg som setter trygghet foran fart.

▸ Les min fulle test av WalkingPad G1


5. Gymstick WalkingPad Pro

  • Veil. pris: 10 459 kr / Tilbud: 6 790 kr
  • Motor: 1,25 HK
  • Løpebånd: 120 × 44 cm
  • Hastighet: 0,5–10 km/t
  • Egenvekt: 33 kg
  • Maks brukervekt: 110 kg
  • Apper: Nei (egen fjernkontroll og app)
Gymstick WalkingPad Pro tredemølle

Gymstick WalkingPad Pro

Veil. pris: 10 459 kr/Tilbud: 6 790 kr

Guidens rimeligste modell er først og fremst laget for gange og har en automatisk modus som tilpasser farten etter hvor du går på båndet. Farten øker når du går fremover på båndet og senkes når du trekker deg bakover, noe som gjør at du kan justere tempoet uten fjernkontrollen.

Aluminiumsrammen bidrar til en vekt på bare 33 kg, noe som gjør den til guidens letteste. Håndtaket felles ned så den passer under kontorpulten, den foldes helt flat for lagring, og styringen skjer via fjernkontroll og app. Gåflaten på 120 × 44 cm holder fint til formålet.

WalkingPad Pro er mest interessant som et hjelpemiddel for å få flere skritt gjennom dagen. Den smale og korte gåflaten gjør at du bør vurdere den ut fra gange og plassbehov, selv om oppgitt toppfart kan se fristende ut. Til regelmessig løping ville jeg prioritert mer løpeplass og en konstruksjon beregnet for det bruksmønsteret.

Automatisk hastighetsstyring er en annerledes måte å bruke møllen på enn vanlige pluss- og minusknapper. Du bør derfor bruke litt tid på å bli kjent med hvordan plasseringen på båndet påvirker farten. Dersom du foretrekker å styre farten selv, kan du bruke fjernkontrollen. Skal den brukes ved en arbeidspult, må både arbeidshøyden og plassen rundt føttene passe. Med 33 kg egenvekt er den lettere å rydde bort enn de store tredemøllene, men den er fortsatt tung å løfte.

Med 10 km/t i toppfart og uten støtte for treningsapper som Zwift er dette møllen for deg som rett og slett vil gå mer i hverdagen, verken mer eller mindre. Til under 8 000 kr gjør den akkurat den jobben godt.


Zwift, Kinomap og iFit – dette må du vite

Mange av møllene i denne guiden støtter én eller flere treningsapper. Siden forklaringen er den samme uansett modell, samler jeg den her.

Zwift lar deg løpe i en gamifisert, virtuell verden bygget på kjente byer og steder, der du kan konkurrere mot løpere fra hele verden i sanntid. Møllen sender hastigheten din til Zwift via Bluetooth. Du bør være klar over at Zwift ikke justerer stigningen på møllen automatisk, så møter du en bakke i løypa, må du justere stigningen selv.

Kinomap er etter min mening det beste alternativet for SOLE- og Abilica-eiere. Du løper på videofilmede ruter fra hele verden, og møllen justerer stigningen automatisk etter terrenget i videoen. Du kan også konkurrere mot andre brukere over nettet.

iFit er NordicTrack og ProForms eget økosystem, og det mest omfattende av de tre. Du får over 10 000 økter innen løping, styrke, yoga og HIIT, personlige trenere, egne ruter via Google Maps og automatisk justering av både stigning og hastighet på utvalgte økter. Ulempen er at det krever abonnement:

  • iFit Pro kreves for å bruke tjenesten direkte på møllens touchskjerm. Inkluderer 5 brukere. Med 12 måneders binding ligger prisen på rundt 400 kr/mnd.
  • iFit Train er rimeligere, men fungerer kun via mobil/nettbrett/PC og inkluderer 1 bruker.
  • Tips: Meld deg på iFits nyhetsbrev, for de sender jevnlig rabattkoder.

Treningsdata fra alle tre plattformene kan synkroniseres videre til apper som Strava, Garmin Connect, Apple Health og Google Fit.

▸ Usikker på valget? Les min sammenligning av iFit og Zwift

Dette må du vurdere før du kjøper tredemølle

Egenvekt og stabilitet – det viktigste tallet folk overser

Maksimal brukervekt forteller ikke hele historien. En mølle med 130 kg maksvekt og 75 kg egenvekt vil oppleves ustabil for en løper på 100 kg lenge før grensen nås. Min tommelfingerregel: Er du over 85 kg og skal løpe (ikke bare gå), velg en mølle med egenvekt over 100 kg. Det er hovedgrunnen til at premiummøllene koster det de gjør.

AC-motor vs. DC-motor

De fleste hjemmemøller bruker DC-motor, som gir rask akselerasjon og høye HK-tall på papiret. AC-motorer er normalt konstruert for høyere belastning og lengre sammenhengende drift, og brukes derfor ofte i kommersielle tredemøller. Skal møllen brukes av mange, eller til svært lange økter, er AC verdt merprisen. Du bør også skille mellom kontinuerlig effekt og «peak»-tall. Når motoren oppgis til «2,5 HK (5 HK peak)», er det 2,5 HK som beskriver den kontinuerlige effekten.

Løpebånd og demping

Dempingen er et av områdene produsentene gjerne sparer på, og det merker du fort hvis du løper mange kilometer på mølle. Rimelige møller har gjerne enklere løpebånd, løpeplate og demping, mens dyrere modeller ofte bruker kraftigere materialer og mer avanserte dempesystemer.

Størrelsen betyr også noe: 150 × 50 cm holder for de fleste, men er du over 185 cm eller løper fort, gir 152–155 cm lengde og 55–56 cm bredde tryggheten du trenger når konsentrasjonen avtar mot slutten av økten.

Løping på tredemølle vs. utendørs

Innendørs slipper du luftmotstanden du møter ute. Ved høyere hastigheter kan derfor en svak stigning på rundt 1 % gjøre belastningen mer sammenlignbar med utendørsløping, men du trenger ikke bruke stigning på alle økter. Du kan også bli støl i leggene de første gangene, fordi belastningsmønsteret er litt annerledes på mølle.

▸ Les mer: Løping på tredemølle vs. å løpe utendørs

Plass, støy og plassering

Du bør måle opp rommet før du bestiller, for en fullvoksen mølle krever rundt 2 × 1 meter gulvplass i tillegg til klaring bak båndet, og modeller med bratt stigning (som NordicTrack X24) trenger 260 cm takhøyde. Foldbare modeller halverer omtrent fotavtrykket ved lagring. Uansett modell bør du investere i en underlagsmatte. Matten demper vibrasjoner og støy samtidig som den beskytter gulvet, og er et rimelig tillegg til møllen.

Innbæring og montering

De fleste tredemøller er tunge og uhåndterlige, så det er lurt å være minst to personer ved innbæring og montering. På de tyngste modellene, særlig dersom møllen skal opp eller ned trapper, kan det være behov for profesjonell hjelp. Det er også lurt å måle døråpninger og trange passasjer på forhånd, slik at du vet at møllen kommer frem til rommet der den skal stå. Ved løfting og montering bør du følge produsentens anvisninger.

▸ Les mer: Slik velger du riktig tredemølle for dine behov


Var guiden nyttig? Kjøper du via provisjonslenkene her, får Pulssonen en liten provisjon, uten at det koster deg noe ekstra. Lenkene til Sportsmaster gir ingen provisjon. Det er slik jeg kan fortsette å lage uavhengige tester og guider, helt uten betalte plasseringer. Les hvordan Pulssonen finansieres.

Ofte stilte spørsmål om tredemølle

Hvilken tredemølle er best?

Den beste tredemøllen totalt sett er etter min mening SOLE F85 ENT. Det er møllen jeg selv bruker. Skal du bruke mindre penger, er SOLE F63 best til prisen i premiumklassen og ProForm Carbon TLX beste budsjettkjøp. «Best» avhenger likevel av vekten din og hvordan du skal trene, så se anbefalingene per kategori lenger opp.

Hvor mange hestekrefter bør en tredemølle ha?

Skal du løpe jevnlig, er rundt 2,5–3 HK kontinuerlig effekt et godt utgangspunkt for en hjemmemølle. For tyngre løpere og mye intervalltrening er en kraftigere motor en fordel, men motortype, konstruksjon og møllens egenvekt er minst like viktig som HK-tallet alene.

Hva koster en god tredemølle?

Regn med 13 000–25 000 kr for en god budsjettmølle til lette løpere og moderat bruk, og fra rundt 25 000 kr og oppover for en premiummølle som tåler tunge løpere, intervaller og mange timer i uka. Under 10 000 kr finner du sjelden en fullverdig tredemølle som er verdt pengene. Da er en gåmølle ofte det smartere kjøpet.

Hvorfor er egenvekten til møllen så viktig?

Fordi egenvekten har stor betydning for stabiliteten. En lett mølle blir merkbart ustabil på høy fart lenge før du når oppgitt maks brukervekt. Min tommelfingerregel: Er du over 85 kg og skal løpe, ikke bare gå, bør du velge en mølle med egenvekt over 100 kg. Dette er hovedgrunnen til at premiummøllene koster det de gjør.

Kan jeg bruke Zwift på tredemølle?

Ja, de fleste møllene i denne guiden støtter Zwift via Bluetooth. Men husk én viktig begrensning: Zwift justerer ikke stigningen på møllen automatisk, så møter du en bakke i den virtuelle løypa, må du justere stigningen selv. Vil du ha automatisk stigningsjustering, er Kinomap eller iFit bedre alternativer.

Hvilken stigning bør jeg løpe med på tredemølle?

Innendørs slipper du luftmotstanden du møter ute. Ved høyere hastigheter kan derfor en svak stigning på rundt 1 % gjøre belastningen mer sammenlignbar med utendørsløping, men du trenger ikke bruke stigning på alle økter. Les mer i artikkelen om løping på tredemølle vs. utendørs.

Hvor mye plass krever en tredemølle?

En fullvoksen mølle krever rundt 2 × 1 meter gulvplass, pluss klaring bak båndet. Modeller med bratt stigning, som NordicTrack X24, trenger i tillegg 260 cm takhøyde. Foldbare modeller halverer omtrent fotavtrykket ved lagring, og en gåmølle får du inn under sofaen eller sengen.

Hvor mye strøm bruker en tredemølle?

Regn grovt med 0,5–1,5 kWh per times bruk, avhengig av fart, stigning og kroppsvekt. Med en strømpris på 1 kr/kWh tilsvarer det grovt regnet 0,50–1,50 kr per time. Strømforbruket utgjør dermed normalt en svært liten del av kostnadene ved å eie en tredemølle.

Hvordan vedlikeholder jeg en tredemølle?

Tre ting forlenger levetiden betraktelig: Smør løpebåndet med silikonolje etter produsentens anvisning, hold området under båndet fritt for støv, og etterstram båndet hvis det begynner å skli. En underlagsmatte beskytter i tillegg både gulvet og møllens elektronikk mot støv nedenfra.

Er en gåmølle verdt det?

Ja, hvis målet er mer hverdagsaktivitet og ikke løpetrening. En gåmølle under hev/senk-pulten senker terskelen for daglig bevegelse dramatisk, og selv endte jeg med å kjøpe ut Abilica Walkpad 20 etter testperioden. Skal du derimot løpe, trenger du en fullverdig tredemølle, eventuelt WalkingPad X23, som er et godt alternativ til lett jogging.


Se også disse guidene

Skrevet av Torbjørn Høstmark Borge

Grunnlegger, eier, og hjertet bak Pulssonen.no
Mer om forfatteren

Kommentarer og svar

Sorteringen gjelder hovedkommentarene. Svar følger samme tråd. Mest populære betyr flest reaksjoner til sammen.

Liker · Nyttig · Innsiktsfull. Velg én reaksjon per kommentar. Trykk igjen for å fjerne den.

Ingen publiserte kommentarer ennå.

Spørsmål og erfaringer

Har du spørsmål eller egne erfaringer? Del dem gjerne her. Kommentarer blir lest og godkjent før de publiseres.

Kommentarer godkjennes før de vises. Har du konto? Logg inn.

Personvern i kommentarfeltet

Som gjest er navn og e-post valgfritt. Innloggede lesere velger et offentlig visningsnavn. Godkjente kommentarer og navnet du velger blir offentlige. Gjester uten navn vises som anonyme. E-postadressen vises ikke offentlig.

WordPress lagrer kommentar, tidspunkt, navn og e-post hvis du oppgir det, samt IP-adresse og nettleseropplysninger. Akismet fra Automattic brukes til spamkontroll og kan behandle disse opplysningene. Kommentarfeltet bruker ikke Gravatar eller informasjonskapsler for å huske navn og e-post.

Velger du e-postvarsler, lagrer Pulssonen e-postadressen, varselvalget og tidspunktet for påmelding og bekreftelse. Du kan velge bare direkte svar på kommentaren din eller alle kommentarer i artikkelen. Du må bekrefte påmeldingen på e-post. Avmelding finnes i hvert varsel. Dette melder deg ikke på nyhetsbrev, og varselvalget bruker ingen ekstra informasjonskapsler.

For at gjester skal kunne rette sin egen kommentar i én time, lagres en tilfeldig redigeringsnøkkel i en nødvendig informasjonskapsel i 65 minutter. Den er knyttet til denne nettleseren og brukes ikke til annonsering. Endringer må godkjennes på nytt.

Ved en reaksjon lagres en tilfeldig nettlesernøkkel i en informasjonskapsel i 90 dager. Den brukes til å huske og endre reaksjonen. Reaksjonene lagres lokalt uten navn, e-post eller ekstra IP-lagring. Trykk på valgt reaksjon igjen for å fjerne den. Én reaksjon per nettleser er ikke en garanti for én per person.

Les personvernerklæringen. Unngå private opplysninger i kommentarteksten. Kontakt post@pulssonen.no for innsyn eller sletting.

Bruk fornavn eller kallenavn. Navnet vises ved kommentaren.

E-postvarsler (valgfritt)

Oppgi e-postadressen din for å få varsler. Er du innlogget, bruker vi adressen på kontoen din. Når kommentaren din er godkjent, får du en e-post for å bekrefte valget. Du kan melde deg av via lenken i hvert varsel.

Du kan redigere kommentaren i én time etter innsending. Som gjest må du bruke samme nettleser og tillate den nødvendige informasjonskapselen for redigering.

Foreslåtte artikler