| |

Test: Mizuno Wave Rider GTX

Mizuno Wave Rider GTX

Pulssonen støttes av sine lesere. Når du kjøper noe gjennom lenker på denne nettsiden, får Pulssonen en provisjon av salget uten at du betaler noe ekstra. Les mer her.

GORE-TEX favoritten har fått ny overdel og yttersåle og er enda bedre enn tidligere. Mizuno Wave Rider GTX er ikke bare en god løpesko, men også en flott tursko.


Mizuno Wave Rider GTX – faoritten i ny drakt

I 2022 kunne Mizuno by på et av parene som skulle bli mine favorittsko i det kommende året – Mizuno Wave Rider GTX – og nå er de her i en ny og lettere drakt. Forgjengeren opplevdes aldri tung med sine 310 gram, mens nykommeren er slanket til 295 gram.

Det er ingen enorme endringer på Mizuno Wave Rider GTX – heldigvis – for her var og er det lite å rette på. Mizuno Wave Rider GTX bygger på den populære allrounderen Mizuno Wave Rider, men kommer som navnet tilsier med en vanntett GORE-TEX membran, og er i tillegg optimalisert for og brukes i terrenget.

Mellomsålen er den samme med MIZUNO ENERZY i hele mellomsålen for en god miks av demping og respons, mens den tradisjonelle Wave-platen sørger for ekstra snert i frasparket og en mer stabil plattform. Droppet på 12 mm oppleves mindre enn det er, og selv om det bidrar til å få deg frem på tå, så oppleves skoen stødig så lengde du holder deg til relativt kompakt underlag som asfalt, grus, sti og lett terreng. Det hadde derimot vært spennende om Mizuno hadde økt mengden skum i forfoten mot et redusert dropp, for skoen kan til tider kjennes litt «tynn» ut når du løper mye på forfot, eller løper på steiner og andre spisse gjenstander.

Overdelen er fornyet, og selv om ikke Mizuno skriver noe om materialvalget, så er det lett å merke at det både er mykere og mer fleksibelt enn tidligere. Dette gir ikke bare en bedre passform, men også bedre pusteevne. En annen ting som er verdt å nevne er at skitt og gjørme ikke fester seg like lett som tidligere.

Det siste som er nytt er yttersålen. Mønsteret med middels dype knaster vinklet i ulike retninger er det samme, men X10 gummien er byttet ut med den helt nye Wgrip-blandingen som gir bedre friksjon på utfordrende overflater som våte steiner og røtter. Slitestyrken er også god.

Noe av det som gjør Mizuno Wave Rider GTX så bra, er at den fungerer like godt til å løpe en tur i skogen, på fine stier, lett fjellterreng, snøkledde veier, som en helt «vanlig» sko til tur og hverdag. Når regnet høljer ned, er det behagelig å kunne komme på jobb/skole/butikk/etc.. med tørre føtter. Her er Mizuno Wave Rider GTX gode, og det er de egentlig på det meste. Det er ikke en superrask sko, og du bør ikke utfordre den på teknisk krevende terreng (da blir den for ustabil), men det er en godt balansert sko som egner seg til mye.

Mizuno har lyktes i begge sine oppgraderinger, selv om jeg gjerne skulle sett mer demping i forfot, og at det begynner å bli en dyr sko med sine 2300 kr.

Dersom du ønsker en enda mer komfortabel sko for bruk på kompakt underlag, så kan du se på VJ XTER (testet her). Et annet godt alternativ til grovere terreng er Salomon X-Ultra 360 Edge GORE-TEX.


Passform og tilgjengelighet

Mizuno Wave Rider GTX er normale i lengden med en middels bred til bred tåboks. Skoen er tilgjengelig i både herre- og damemodell i et stort utvalg størrelser. Veiledende utsalgspris ligger på 2300 kr.


En oversikt over alle løpesko som er testet på Pulssonen.no finner du her. Topplisten med de beste modellene finner du her – Joggesko / Terrengsko – De beste og anbefalte løpeskoene.

For enda mer info hva du bør se etter ved kjøp av løpesko, kan du se denne omfattende guiden dette må du vite før du kjøper nye løpesko.


Fakta

  • Dropp (herre/dame): 12 mm
  • Vekt (herre/dame): 295 g / 245 g

Konklusjon


Mizuno Wave Rider GTX
Mizuno Wave Rider GTX

Produktnavn: Mizuno Wave Rider GTX

Merke: Mizuno

Veiledende pris: 2300

Valuta: NOK

Konklusjon

Mizuno Wave Rider GTX var en av fjorårets favoritter takket være de gode allround egenskapene, gode slitestyrken og ikke minst den vanntette GORE-TEX membranen. Årets utgave er hakket bedre, og leverer en bedre passform og bedre grep på relativt kompakt underlag som asfalt, grus, sti og lett terreng.

Hvis du leter en vanntett sko som kan brukes til alt fra løping i regn og våte forhold, til løp og tur om vinteren, og ikke minst som en vanlig sko til tur og hverdags, så har du akkurat beskrevet Mizuno Wave Rider GTX.

Totalt
90%
90%

Fordeler

  • Komfortabel og allsidig og passform.
  • Slitesterk og stødig overdel.
  • Fungerer like godt på asfalt som på sti/lett terreng.
  • God demping.
  • Godt grep.
  • Vanntett (sjokk…).
  • Stort fokus på miljø og bærekraftig produksjon.

Ulemper

  • Savner mer demping i forfot.

Skrevet av Torbjørn Høstmark Borge

Grunnlegger, eier, og hjertet bak Pulssonen.no
Mer om forfatteren

Kommentarer og svar

Sorteringen gjelder hovedkommentarene. Svar følger samme tråd. Mest populære betyr flest reaksjoner til sammen.

Liker · Nyttig · Innsiktsfull. Velg én reaksjon per kommentar. Trykk igjen for å fjerne den.

Ingen publiserte kommentarer ennå.

Spørsmål og erfaringer

Har du spørsmål eller egne erfaringer? Del dem gjerne her. Kommentarer blir lest og godkjent før de publiseres.

Kommentarer godkjennes før de vises. Har du konto? Logg inn.

Personvern i kommentarfeltet

Som gjest er navn og e-post valgfritt. Innloggede lesere velger et offentlig visningsnavn. Godkjente kommentarer og navnet du velger blir offentlige. Gjester uten navn vises som anonyme. E-postadressen vises ikke offentlig.

WordPress lagrer kommentar, tidspunkt, navn og e-post hvis du oppgir det, samt IP-adresse og nettleseropplysninger. Akismet fra Automattic brukes til spamkontroll og kan behandle disse opplysningene. Kommentarfeltet bruker ikke Gravatar eller informasjonskapsler for å huske navn og e-post.

Velger du e-postvarsler, lagrer Pulssonen e-postadressen, varselvalget og tidspunktet for påmelding og bekreftelse. Du kan velge bare direkte svar på kommentaren din eller alle kommentarer i artikkelen. Du må bekrefte påmeldingen på e-post. Avmelding finnes i hvert varsel. Dette melder deg ikke på nyhetsbrev, og varselvalget bruker ingen ekstra informasjonskapsler.

For at gjester skal kunne rette sin egen kommentar i én time, lagres en tilfeldig redigeringsnøkkel i en nødvendig informasjonskapsel i 65 minutter. Den er knyttet til denne nettleseren og brukes ikke til annonsering. Endringer må godkjennes på nytt.

Ved en reaksjon lagres en tilfeldig nettlesernøkkel i en informasjonskapsel i 90 dager. Den brukes til å huske og endre reaksjonen. Reaksjonene lagres lokalt uten navn, e-post eller ekstra IP-lagring. Trykk på valgt reaksjon igjen for å fjerne den. Én reaksjon per nettleser er ikke en garanti for én per person.

Les personvernerklæringen. Unngå private opplysninger i kommentarteksten. Kontakt post@pulssonen.no for innsyn eller sletting.

Bruk fornavn eller kallenavn. Navnet vises ved kommentaren.

E-postvarsler (valgfritt)

Oppgi e-postadressen din for å få varsler. Er du innlogget, bruker vi adressen på kontoen din. Når kommentaren din er godkjent, får du en e-post for å bekrefte valget. Du kan melde deg av via lenken i hvert varsel.

Du kan redigere kommentaren i én time etter innsending. Som gjest må du bruke samme nettleser og tillate den nødvendige informasjonskapselen for redigering.

Foreslåtte artikler