| |

Test: Salomon Aero Glide 4

Salomon Aero Glide 4

Pulssonen støttes av sine lesere. Når du kjøper noe gjennom lenker på denne nettsiden, får Pulssonen en provisjon av salget uten at du betaler noe ekstra. Les mer her.

Salomon Aero Glide 4 leverer topp komfort, myk demping og en lett løpsfølelse, og perfekt for rolige turer og lange økter på asfalt og grus.

Salomon har truffet godt med Aero Glide-serien de siste årene, og med Aero Glide 4 tar modellen enda et steg i retning komfort og løpsfølelse. Der tidligere versjoner balanserte mellom respons og demping, er årets utgave tydeligere rendyrket som en maksimaldempet mengdetreningssko med fokus på mykhet og flyt.

Den største finner vi i mellomsålen der Salomon har oppdatert Aero 4 fra energyFoam evo til OptiFoam², et lett og responsivt skum utviklet for maksimal komfort på lengre turer. Samtidig har overdelen gjennomgått en liten oppgraderingen slik at den nå er både lettere, mer pustende og mer komfortabel på foten.

Resultatet er en sko som først og fremst trives best på rolige og lange turer der komfort står i sentrum, men som også fungerer fint til variert trening på asfalt og grus.



Fakta

  • Hæl/forfot: 34/28 mm
  • Dropp: 8 mm
  • Vekt (herre/dame): 250/215 gram
  • Dybde knaster: 2,5 mm
  • Pris: 1900,-

Overdel og passform

Den største endringen i Aero Glide 4 finner vi i overdelen som nå er konstruert i et lett og pustende 3D-mesh som kombinerer lav vekt med god ventilasjon. Her har Salomon virkelig gjort en god jobb, og hadde selskapet solgt materialet i løsvekt for 30 år siden, så skulle jeg byttet kosekluten med dette tvert.

Materialet er mykt mot foten, og sammen med Salomons Inside-Out-konstruksjon reduseres sømmer og trykkpunkter slik at skoen oppleves komfortabel selv på lange turer.

Salomon benytter også EndoFit-konstruksjon, en slags indre sokk som omslutter foten og gir en tett og stabil passform. Sammen med SensiFit-strukturen trekkes overdelen inn mot foten når lissene strammes, noe som bidrar til god stabilitet gjennom mellomfoten uten at skoen føles trang.

Passformen er relativt normal gjennom hele skoens lengde. Tåboksen gir nok plass til naturlig bevegelse, men uten at skoen oppleves romslig eller slarkete. For de fleste vil vanlig størrelse fungere godt.

I motsetning til GRVL-versjonen som benytter en videreutvikling av Salomons tradisjonelle Quicklace-lissesystem, så benytter Aero Glide 4 tradisjonelle lisser. Dette fungerer veldig fra for denne. modellen, og forsterkningene rundt hullene som lissene går gjennom er helt glatte slik at du enkelt kan stramme skoen uten friksjon fra bunn.

Skoen sitter meget godt på foten. Den er ikke tettsittende som en konkurransesko, men sitter godt rundt hæl og mellomfot til å gi følelsen av at skoen er raskere enn den faktisk er.


Mellomsåle og demping

Mellomsålen består av Salomons OptiFoam², et lett og responsivt skum utviklet for maksimal komfort på lengre turer. Dempingen er svært myk, og allerede fra første steg merkes det at dette er en sko som prioriterer komfort og demping fremfor fasthet og respons. Landingen er myk og tilgivende, og skoen gjør en god jobb med å skåne beina på lange og rolige turer.

Sammenlignet med Salomon Aero Glide 4 GRVL, som i utgangspunktet benytter samme skum, fremstår Aero Glide 4 som noe mykere. GRVL-versjonen oppleves fastere og mer stabil, noe som gir et tydelig skille i bruksområde mellom de to modellene.

Responsen er til stede, men den er mer dempet og kontrollert enn eksplosiv. Aero Glide 4 oppleves derfor ikke som en typisk temposko, men heller som en modell som inviterer til jevn og uanstrengt flyt gjennom steget, fremfor aggressiv fremdrift.

Med en sålehøyde på 41 mm i hælen og 33 mm i forfoten plasserer Aero Glide 4 seg tydelig i kategorien maksimaldempede løpesko. Likevel oppleves den relativt lett og smidig på foten, noe som blant annet skyldes kombinasjonen av den luftige overdelen, og en relativt lav vekt på rundt 250 gram i str 42,5.

Under løping så så oppleves Aero Glide 4 som komfortabel og godt dempet, og den høye mellomsålen tar effektivt unna belastningen fra lange turer. Samtidig bidrar Salomons Reverse Camber-geometri – en rocker-inspirert konstruksjon hentet fra selskapets skiverden – til en naturlig og rullende overgang fra hæl til forfot, som forsterker følelsen av flyt i løpesteget.


Yttersåle og grep

Yttersålen på Aero Glide 4 benytter Salomons Road contaGRIP®, utviklet spesielt for løping på asfalt og hardt underlag. Den har flate og brede kontaktflater med 2,5 mm dybde som gir god kontakt med underlaget og et jevnt, forutsigbart grep gjennom hele steget.

Gummiblandingen balanserer slitestyrke og friksjon på en god måte. Den tåler mange kilometer på asfalt, samtidig som den gir sikkert feste på grus og brostein.

Grepet oppleves som trygt og stabilt både på asfalt og hardpakket grus. Overgangen i steget er jevn, og du får godt trykk i frasparket.


Opplevelse og bruk

Salomon Aero Glide 4 er en sko som først og fremst trives best på rolige og moderate turer. Den myke mellomsålen gjør den svært behagelig når tempoet er kontrollert, og den fungerer spesielt godt på lange turer der komfort er viktigere enn fart.

Skoen gjør det enkelt å «flyte» gjennom økten uten at du må jobbe aktivt for hvert steg. Den høye komforten og den myke dempingen bidrar til å redusere belastningen på beina, noe som gjør den til et godt valg på restitusjonsdager, eller lengre mengdeøkter.

Du kan fint løpe økter i høyere tempo også, men det er ikke en sko som oppleves spesielt rask eller leken. Her blir den enkelt og greit for myk. Til gjengjeld er den veldig komfortabel for de roligere turene, og det er nettopp dette som er styrken til Aero Glide 4. Og ikke prisen på 1900 kr som definitivt er i det snillere laget med tanke på dagens prisvekst.

Dersom du ønsker en litt mer leken sko som er villig til å løpe raskere, så anbefales modeller som ASICS Superblast 3 eller Novablast 5.


Tilgjengelighet og passform

Salomon Ultra Glide 4 har en veiledende pris på 1900 kr og er tilgjengelig i både herre- og damemodell i flere fargekombinasjoner.

Passformen oppleves generelt som normal gjennom hele skoens lengde. De fleste vil derfor kunne velge sin vanlige størrelse. Overdelen former seg relativt godt rundt foten, samtidig som tåboksen gir nok plass til at foten kan utvide seg under lengre økter.


En oversikt over alle løpesko som er testet på Pulssonen.no finner du her. Topplisten med de beste terrengskoene finner du her – Den store guiden til terrengsko – Tester og anbefalinger.

For enda mer info hva du bør se etter ved kjøp av løpesko, kan du se denne omfattende guiden dette må du vite før du kjøper nye løpesko.


Konklusjon


Salomon Aero Glide 4
Salomon Aero Glide 4

Product Name: Salomon Aero Glide 4

Brand: Salomon

Offer price: 1900

Currency: NOK

Konklusjon

Salomon Aero Glide 4 er en fin komfortsko som leverer plenty av demping og høy komfort. Den myke mellomsålen og den forbedrede overdelen gjør dette til en svært behagelig løpesko på rolige turer og lange økter, der målet først og fremst er å samle kilometer uten unødvendig belastning.

Med Aero Glide 4 har Salomon tydelig prioritert mykhet fremfor respons. For noen vil mellomsålen oppleves i mykeste laget, og savnet av litt mer motstand og stabilitet gjør at skoen ikke treffer like godt på raskere økter.

Likevel er dette en fin forbedring fra forgjengeren, spesielt takket være en langt mer komfortabel og pustende overdel. For deg som ønsker en lett, skånsom og komfortabel mengdetreningssko til asfalt og grus, er Salomon Aero Glide 4 et svært godt valg – så lenge du ikke forventer den mest responsive løpsopplevelsen.

Overall
90%
90%

Pros

  • Lett og pustende overdel.
  • Svært komfortabel og myk demping.
  • Lav vekt til å være en maksimaldempet sko.
  • Jevn og flytende stegavvikling.
  • Godt grep på asfalt og hardpakket grus.
  • Godt egnet til rolige og lange turer.
  • Mye for pengene.

Cons

  • Mellomsålen kan oppleves for myk og lite stabil.
  • Begrenset respons i høyere tempo.

Skrevet av Torbjørn Høstmark Borge

Grunnlegger, eier, og hjertet bak Pulssonen.no
Mer om forfatteren

Foreslåtte artikler